Бюджет на 2021 рік Сумської територіальної громади затвердив виконком 18 грудня. Це відбулося в онлайн режимі. Документ тепер мають підтримати депутати міськради.
За словами директорки департаменту фінансів міськради Світлани Липової, яка представляла проєкт бюджету, надходження до скарбниці плануються у сумі 2 млрд 737 мільйонів гривень.

При цьому очікують дефіцит у 120 мільйонів.

Зароблені кошти планують витратити в таких пропорціях: найбільше - на освіту – понад 39%; на житлово-комунальне господарство – понад 12%; на зарплати чиновникам і утримання апарату – більш як 9%; майже порівну - на будівництво, соцзахист та охорону здоров’я – по 5%; на культуру трохи більше ніж 3% і майже однаково - на спорт і розвиток комунального транспорту – близько 2%.

Головні витрати - в освіті. Будівництво дитячого садочка у 12-му мікрорайоні. На це планують витратити понад 10 мільйонів гривень. Реконструкція освітніх закладів обійдеться у 2,5 дорожче. Так, четверту школу у Сумах планують реставрувати за 5 мільйонів гривень.
У галузі охорони здоров’я планують провести ремонти лікарень та поліклінік на 23 мільйони гривень.

На соціальне забезпечення планують витрати у сумі понад 136 мільйонів гривень. З них на відшкодування за пільговий проїзд приватним перевізникам та “Електроавтотрансу” виділять - понад 57 млн грн. На придбання житла АТОвцям – 21 мільйон гривень.

На житлово-комунальне господарство планують витратити 339 мільйонів гривень. Найбільше – на благоустрій міста. У дев’ятеро менше - на утримання та ремонт водогону і каналізації, на ремонт ліфтів – трохи більше ніж 4%, на капітальний ремонт житлового фонду – 2% від загальної суми.

На благоустрій мають виділити понад 270 мільйонів гривень. Найбільше - на дороги, освітлення та озеленення.
Не планували у наступному році витрачати гроші на проєкти громадського бюджету.
“Ми не планували громадський бюджет у зв’язку з тим що впали видатки на житлово-комунальне господарство, на забезпечення життєдіяльності і на розвиток міста. Ми не планували видатки на партиципаторний бюджет, крім цього в нас іще не повністю реалізований партиципаторний бюджет 2019 року”, - говорить директорка департаменту фінансів Сумської міськради Світлана Липова.
Зрештою за пропозицією члена виконкому Віктора Волонтирця вирішили закласти в бюджет 150 тисяч гривень на проведення конкурсу проєктів громадського бюджету, у якому реалізують ідеї сумчан, у 2022 році.
“Основним наповнювачем міського бюджету є наймані працівники, які, отримуючи легальну заробітну плату, сплачують податок з доходів фізичних осіб. Більш того, проблеми з фінансуванням громадського бюджету дещо глибші, ніж здається на перший погляд”, - говорить член Координаційної ради з громадського бюджету Максим Корнієнко.
За його словами, у 2020 році конкурсу не було.
“У 2019 році проєкти також не подавалися. За ці два роки відбувалася реалізація тих, які подавали іще у 2018 році. Окремі навіть досі не виконані”, - зазначив він.
Проєкт бюджету громади на наступний рік проаналізував керівник експертної групи громадської організації “Бюро аналізу політики” Віктор Бобиренко.
“Непропорційно великий, звичайно, в бюджеті, в дохідній частині – майже 70% - це податок на доходи фізичних осіб – ПДФО. Плюс 23% - це місцеві податки: земля, майно. 93% - це дуже забагато. Немає інших, на жаль, податків”, - говорить він.
Також він додає: “На щастя, Верховна рада залишила нам акцизний податок, а це - буде майже 91 мільйон гривень на дороги. Дуже неприємно - це зменшення на ЖКГ, на 64 мільйонів гривень. Також - на благоустрій, на 270 мільйонів гривень. Це дуже багато. Для мене є дивним і, власне, неприйнятним це те, що дефіцит бюджету - 120 мільйонів гривень. Не знаю на що вони сподіваються, як перекривати цей бюджет в майбутньому”.
Читайте також
- Депутати Сумської обласної ради 18 грудня прийняли бюджет на 2021 рік.