Перейти до основного змісту
Ексінформатор ФБР визнав, що брехав про хабарі Байдену та його сину від компанії Burisma

Ексінформатор ФБР визнав, що брехав про хабарі Байдену та його сину від компанії Burisma

Президент США Джо Байден
Президент США Джо Байден виступає на сцені під час національного конгресу NAACP у Лас-Вегасі, 16 липня 2024 року. AP/David Becker

Ексінформатор ФБР Олександр Смирнов, якого звинувачують у наданні сфальсифікованих свідчень і фабрикації записів про хабарництво президента США Джо Байдена і його сина Гантера, уклав угоду з прокурором про визнання провини.

Про це повідомляє телеканал СNN, посилаючись на заяву суду в Каліфорнії.

Зазначається, що Смирнов збирається визнати себе винним за чотирма пунктами звинувачення, включаючи ухилення від сплати податків і перешкоджання правосуддю шляхом надання неправдивої інформації ФБР. Фактично він визнає, що його слова про те, що посадовці української енергетичної компанії Burisma незаконно заплатили по 5 мільйонів доларів хабаря Джо Байдену, коли той був віцепрезидентом, і його сину Гантеру, який входив до правління компанії, є неправдою.

Згідно з угодою про визнання провини, прокурор і сам Смирнов просять суддю призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі на строк від чотирьох до шести років.

CNN нагадує, що під час слідства щодо Гантера Байдена у 2020 році Смирнов стверджував, що керівництво компанії Burisma у 2015 і 2016 роках найняло сина Байдена для захисту. Свідчення Смирнова лягли в основу розслідування, ініційованого республіканцями в Конгресі щодо президента Байдена та його сімʼї, а також спровокували розслідування Палати представників щодо імпічменту Байдена. Цю тему активно використовував й Дональд Трамп, стверджуючи, що Байден незаконно допомагав своєму синові в українському бізнесі.

Як писало Associated Press, у лютому 2024 року прокуратура США звинуватила інформатора ФБР Олександра Смирнова у наданні сфальсифікованих свідчень і фабрикації записів інформатора.

Що закидали Гантеру Байдену у зв’язку з Burisma

Гантер Байдена підозрювали в незаконному отриманні коштів від компанії. Нібито, за роботу він отримував $50 тисяч на місяць. Водночас Генеральна прокуратура України (зараз — Офіс генпрокурора — ред.) під керівництвом Віктора Шокіна (обіймав цю посаду у 2015-2016 роках) з'ясувала, що Burisma начебто перераховувала понад 160 тисяч доларів щомісяця компанії Rosemont Seneca Partners, яка належить Гантеру Байдену та його партнерам.

Згодом в американській пресі з’явилися повідомлення, що Джо Байден, який на той момент обіймав посаду віцепрезидента США, нібито тиснув на українську владу, аби та закрила справу і звільнила генпрокурора Віктора Шокіна (Байден відвідав Україну у 2016 році й справді закликав змінити Шокіна, але мотивував це його неефективною боротьбою з корупцією). Про буцімто тиск Джо Байдена заявляв і адвокат Дональда Трампа — Руді Джуліані (проте не надавав доказів), і сам Віктор Шокін — із заявою про тиск він звернувся до ДБР і ті відкрили справу.

У 2016 році Шокіна дійсно звільнили. Його місце посів Юрій Луценко. До нього перейшло й розслідування справи Burisma. За 10 місяців він її закрив — після того, як компанія виплатила компенсацію.

Згодом, закрили справу і проти керівника компанії — Миколи Злочевського. Його з 2014-го звинувачували у відмиванні коштів.

У липні 2023-го сенатор-республіканець Чак Грасслі оприлюднив документ нібито Федеральної служби розвідки США, згідно з яким Микола Злочевський заплатив "двом Байденам" по 5 млн доларів, а тоді вони допомогли усунути генпрокурора Шокіна, що було на руку Burisma.

В документі розповідається про події з кінця 2015 року до червня 2022-го. Джерело ФБР — анонімне. Білий дім спростував істинність документа і наголосив, що Мін’юст США уже розслідував ці звинувачення.

Топ дня

Вибір редакції

На початок