На північ від сирійського Дамаска, який повстанці звільнили 8 грудня, розташована в’язниця Седная, де режим Асада утримував, катував і убивав тих, хто виступав проти нього. Саднаю повстанці відкрили, також випускають увʼязнених з інших тюрем, а частина сирійців шукає дані про родичів, зниклих у тюрмах десятиліття тому. Що відомо про асадівські в’язниці — в матеріалі Суспільного.
Цифри
Згідно зі звітом ООН, у підконтрольній Асаду Сирії діяли понад 100 місць ув’язнення й таємні місця утримання, точна кількість яких невідома. У них утримували політв’язнів.
Правозахисні групи стверджують, що понад 100 000 сирійців зникли безвісти після придушення протестів під час "Арабської весни" у 2011 році. Сирійська обсерваторія з прав людини у 2016 році повідомляла, що з 2011-го майже 60 000 людей померли у в'язницях через тортури та відсутність доступу до їжі й медичної допомоги.
Сирійська мережа з прав людини (SNHR) у звіті за серпень 2024 року писала, що з березня 2011-го по серпень 2024-го заарештували близько 157 634 сирійців, з них 5274 дитини та 10 221 жінка. А під час правління Хафеза Асада, батька Башара, владні служби безпеки викрали ще тисячі людей.
Звільнена Седная
Двома найвідомішими в'язницями були Тадмор (провінція Хомс, посередині сирійської пустелі й біля давнього міста Пальміра) і Седная неподалік столиці Дамаска.
Саме біля звільненої Седнаї 9 грудня зібралися юрми людей, що сподівалися знайти в ній своїх родичів. Волонтерська організація "Сирійська цивільна оборона", також відома як "Білі шоломи", зайнялася пошуком. Працювали 5 спецгруп. Задіяли свердла, два кінологічних підрозділи, людей, що знали план в'язниці. Зрештою перевірили всі будівлі, підвали, внутрішні дворики, вентиляційні шахти, каналізацію, кабелі камер спостереження та прилеглі території. Прихованих місць утримання не знайшли.
Наразі люди, що зібралися навколо Седнаї, вивчають книги обліку, де є імена та деталі про утримуваних — родичі намагаються знайти в книгах інформацію про своїх близьких.
CNN у репортажі згадало про зниклого 12 років тому чоловіка, якого шукає сестра, та про 61-річного чоловіка, що провів понад 30 років у сирійських в’язницях. За цей час в нього народилися онуки.
Репортери Guardian побачили написи, нашкрябані на стінах камер у Седнаї: оскільки в’язням не можна було розмовляти, вони писали. Зокрема, один напис свідчить про смерть товариша.
Серед звільнених з цією вʼязниці — малолітні діти, яких утримували з матерями, пише Anadolu. Деякі ексув’язнені виповзали, бо через тортури не могли ходити.
Асоціація затриманих і зниклих безвісти у в’язниці Седная (ADMSP) у звіті 2022 року писала, що, за оцінками правозахисників, у 2011-2018 рр. понад 30 000 ув'язнених тут стратили або вони померли в результаті тортур, без меддопомоги чи з голоду. За свідченнями тих, хто вижив у Седнаї, режим Асада стратив ще щонайменше 500 ув'язнених між 2018 і 2021 роками. Також тут діяли спеціальні "соляні камери" для зберігання тіл загиблих. В'язниця була оточена трьома рівнями захисту: військові, протипіхотні й протитанкові міни.
ADMSP станом на жовтень 2024 року стверджувала, що в Седнаї утримувалося 4300 затриманих — приблизно стільки повстанці й випустили з неї, зайшовши до Дамаску.
Умови в’язниць, катування
Як пише Al Jazeera, режим Асада у в’язницях використовував кілька методів, щоб покарати опонентів влади. Били затриманих батогом, струмом, позбавляли сну, жінок і чоловіків роздягали догола, зав'язували очі й навіть ґвалтували, також людям ламали спини.
В ув’язнених не було належної кількості та якості води, їжі, ліків, медичної допомоги, через що поширювалися хвороби. В’язні мусили дотримуватися "режиму тиші" мовчати, навіть коли їх катують, а ще не можна було дивитися на тюремників.
Як дослідила правозахисна організація Amnesty International, убивали людей під час позасудових страт, “суд” тривав 1-3 хвилини. Людям зав’язували очі, били перед смертю. Їм казали про страту лише за кілька хвилин до виконання, а спосіб смерті засуджені дізнавалися лише, коли їм одягали зашморг для повішення.
Смертні вироки затверджував Великий муфтій Сирії та міністр оборони або начальник штабу армії, які діяли від імені Башара Асада.
У 2017 році США звинуватили сирійський уряд у використанні крематорію для приховування масових вбивств у Саднаї, пише The New York Times. Тоді Штати назвали низку тортур сирійського режиму проти в’язнів: побиття, ножові поранення, сексуальне насильство, ураження електричним струмом, відрізання вух і статевих органів.
Тіла убитих збирали в лікарнях — зокрема це Тишрін, Хараста — та переміщували до братських могил. У Харасті повстанці знайшли близько 40 тіл зі слідами тортур у морзі військового госпіталю. Тіла були загорнуті в закривавлені білі тканини. На кількох тілах були рани та синці на обличчі та тулубі. Також виявили клейку стрічку з номерами та іменами людей. Тіла — на різних стадіях розкладання.
У звіті Amnesty International у 2017 році Седнаю назвали "людською бійнею", а те, що там відбувалося, — злочинами проти людяності.
Нова сирійська влада закликала колишніх солдатів і тюремних охоронців надати опозиційним силам паролі для розблокування підземних електронних дверей. А "Сирійська цивільна оборона" навіть пообіцяла винагороду у 3000 доларів США "кожному, хто надасть інформацію, яка дозволить визначити місцеперебування секретних в'язниць у Сирії, де ще утримуються затримані".