У Сирії повстанці, продовжуючи свій наступ, у суботу, 7 грудня, увійшли в передмістя ключового міста Хомс.
Про це пише Reuters з посиланням на свої джерела.
Мешканець Хомса, а також джерела в армії та серед повстанців заявили, що повстанці прорвали урядову оборону з півночі та сходу міста. Сирійські військові наразі не коментували ці повідомлення.
Зазначається, що на півночі стратегічно важливого Хомса бої точилися з пізньої ночі п’ятниці, коли урядові сили використовували інтенсивні авіаудари, щоб завдати шкоди повстанцям.
За словами повстанців, вони також захопили майже весь південний захід протягом 24 годин і просунулися в межах 30 км від Дамаска, оскільки урядові війська відступили до більш придатних для оборони позицій.
Також з'явилося відео, як протестувальники в передмісті Дамаска знищили статую батька Асада.
Сирійське державне інформаційне агентство повідомило, що Асад залишається в Дамаску.
“Відтоді як повстанці вторглися в Алеппо тиждень тому, захист уряду розвалився із запаморочливою швидкістю , оскільки повстанці захопили низку великих міст і повстали в місцях, де повстання давно здавалося закінченим. Окрім захоплення Алеппо на півночі, Хами в центрі та Дейр аль-Зор на сході, повстанці заявили, що вони зайняли південну Кунейтру, Дераа та Сувейду”, — пише агенція.
Зазначається, що подвійна загроза для стратегічно важливого Хомса та столиці Дамаска тепер становить реальну загрозу для десятиліть правління Асада в Сирії та постійного впливу там його головного регіонального спонсора Ірану.
Що відомо про наступ сирійських повстанців
Нові сутички між силами режиму сирійського диктатора Башара Асада та опозиційними збройними групами розпочалися 27 листопада в сільській місцевості провінції Алеппо на півночі Сирії.
29 листопада в Сирії після тривалого затишшя повстанці на чолі з радикальним угрупованням "Хайят Тахрір аш-Шам" зайшли в Алеппо та вступили у бої з урядовими військами керівника країни Башара Асада. Ті лишили місто та повідомили, що готують контрнаступ. На цей момент повстанці продовжують просуватися та захоплювати нові території.
30 листопада агентство Anadolu повідомило, що сирійські повстанці рушили в бік міста Хама, і зіткнення з урядовими військами тривають приблизно за 20 км від його центру.
Того самого дня Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великій Британії, заявила, що Хаят Тахрір аш-Шам і союзні угруповання взяли під контроль більшість міст, урядових центрів і в’язниць регіону. Також 30 листопада Росія вперше з 2016 року завдала авіаударів по Алеппо.
1 грудня сирійський диктатор Башар Асад уперше офіційно прокоментував наступ повстанців.
Того ж дня Сирійська обсерваторія з прав людини повідомила, що Алеппо більше не перебуває під контролем сирійських урядових військ вперше від початку конфлікту в країні, який триває понад десять років.
Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії
Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримуване іранцями ліванське угрупування "Хезболла".
Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.
Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.
Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.
За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.
З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.