Перейти до основного змісту
У Сирії повстанці підійшли до міста Хомс на шляху до Дамаска — Reuters

У Сирії повстанці підійшли до міста Хомс на шляху до Дамаска — Reuters

У Сирії повстанці підійшли до міста Хомс на шляху до Дамаска
Повстанець тримає зброю після того, як повстанці спробували скористатися швидким захопленням Алеппо на півночі і Хами на заході і в центрі Сирії, просуваючись до Хомса, в Хамі, Сирія, 6 грудня 2024 року. REUTERS/Mahmoud Hasano

Сирійські повстанці підійшли до міста Хомс на шляху до Дамаска. Протягом останньої ночі тисячі людей втекли з цього міста у центрі Сирії після того, як повстанці підійшли до нього впритул. Водночас курдські “Сили демократичної Сирії”, підтримувані США, захопили підконтрольне сирійському уряду місто Дейр-ез-Зор на північному сході Сирії.

Про це повідомляє Reuters.

Як відзначає агенція, захоплення Хомса відріже Дамаск від узбережжя, де російські союзники Асада мають військово-морську базу та авіабазу.

Зазначається, що Іран і "Хезболла" прагнуть підтримати Асада на тлі наступу повстанців на Хомс.

У той час, коли сили повстанців почали блискавичний наступ на південь в напрямку міста Хомс, що стало найбільшим викликом для правління президента Башара Асада за останні роки, Іран відправить до Сирії ракети, безпілотники і більше радників. Про це заявив у п'ятницю високопоставлений іранський чиновник.

"Цілком ймовірно, що Тегерану потрібно буде надіслати військову техніку, ракети та безпілотники до Сирії... Тегеран вжив усіх необхідних заходів для збільшення кількості своїх військових радників у Сирії та розгортання сил, — сказав чиновник на умовах анонімності. — Тепер Тегеран надає Сирії розвідувальні дані та супутникову підтримку".
У Сирії повстанці підійшли до міста Хомс на шляху до Дамаска — Reuters
Антиурядові збройні угруповання, що просуваються в стратегічно важливій сирійській провінції Хомс, яка є воротами до столиці Дамаска, досягають внутрішньої частини центру міста в Хомсі, Сирія, 6 грудня 2024 року. Getty Images/Izettin Kasim/Anadolu

Ізраїльські військові заявили, що посилюють повітряні та наземні сили на окупованих Ізраїлем Голанських висотах у Сирії та готові до будь-яких сценаріїв.

Підтримувана Іраном "Хезболла" тим часом відправила невелику кількість "наглядових сил" з Лівану до Сирії протягом ночі, щоб допомогти запобігти захопленню Хомса антиурядовими бойовиками, повідомили Reuters два високопоставлених джерела безпеки Лівану.

Повстанці заявили, що вони захопили міста Талбіса та Растан, підійшовши до Хомса.

Сирійські військові заявили, що повідомлення про їх відведення з Хомса не відповідають дійсності. У їхній заяві йдеться, що вони були розгорнуті вздовж “постійних і надійних ліній оборони” в Хомсі.

Мешканець Хомса раніше розповів агенції, що офіси головних підрозділів безпеки Сирії спорожніли, а її члени покинули місто.

Британська моніторингова група Сирійська обсерваторія з прав людини заявила, що тисячі людей почали втікати з Хомса в четвер увечері до середземноморських прибережних регіонів Латакії та Тартуса, опорних пунктів уряду.

Прибережний житель сказав, що тисячі людей почали прибувати сюди з Хомса, побоюючись швидкого просування повстанців.

Васім Марух, житель Хомса, який вирішив не виїжджати, розповів, що більшість головних комерційних вулиць міста порожні, а проурядові групи ополчення патрулювали територію.

Як заявив у п’ятницю високопоставлений чиновник ООН, до 1,5 мільйона людей можуть бути змушені тікати в разі сплеску бойових дій у Сирії. Самер Абдель Джабер із Всесвітньої продовольчої програми повідомив журналістам у Женеві, що через насильство вже вимушено залишили 280 000 людей з моменту ескалації наприкінці листопада.

Як відзначає Reuters, іншим тривожним сигналом для Асада є те, що голова сирійських курдських сил, яких підтримує США, заявив, що радикальне угруповання “Ісламська держава” взяло під контроль деякі райони східної Сирії.

“Через останні події найманці “Ісламської держави” посилили рух у сирійській пустелі, на півдні та заході Дейр-аль-Зор і в сільській місцевості Аль-Ракка”, — сказав командувач Сирійських демократичних силМазлум Абді на пресконференції, маючи на увазі райони в східній Сирії.

Що відомо про наступ сирійських повстанців

Нові сутички між силами режиму сирійського диктатора Башара Асада та опозиційними збройними групами розпочалися 27 листопада в сільській місцевості провінції Алеппо на півночі Сирії.

29 листопада в Сирії після тривалого затишшя повстанці на чолі з радикальним угрупованням "Хайят Тахрір аш-Шам" зайшли в Алеппо та вступили у бої з урядовими військами керівника країни Башара Асада. Ті лишили місто та повідомили, що готують контрнаступ. На цей момент повстанці продовжують просуватися та захоплювати нові території.

30 листопада агентство Anadolu повідомило, що сирійські повстанці рушили в бік міста Хама, і зіткнення з урядовими військами тривають приблизно за 20 км від його центру.

Того самого дня Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великій Британії, заявила, що Хаят Тахрір аш-Шам і союзні угруповання взяли під контроль більшість міст, урядових центрів і в’язниць регіону.

Також 30 листопада Росія вперше з 2016 року завдала авіаударів по Алеппо.

1 грудня сирійський диктатор Башар Асад уперше офіційно прокоментував наступ повстанців.

Того ж дня Сирійська обсерваторія з прав людини повідомила, що Алеппо більше не перебуває під контролем сирійських урядових військ вперше від початку конфлікту в країні, який триває понад десять років.

Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії

Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримувана іранцями ліванська Хезболла.

Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.

Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.

Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.

За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.

З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.

Що відомо про угруповання, яке веде наступ на Алеппо

Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) визнана США та ООН терористичною організацією. Її лідер Абу Мохаммед аль-Голані очолював сирійський підрозділ Аль-Каїди у 2011 році. Голані та його група брали на себе відповідальність за смертоносні вибухи на території Сирії. Втім у 2016 році Голані розірвав зв’язки з Аль-Каїдою, намагаючись відсторонитися від найрадикальніших її членів. HTS контролює частину провінції Ідліб поблизу кордону з Туреччиною.

Топ дня

Вибір редакції

На початок