Франція та Велика Британія обговорюють потенційні сценарії участі у мирних переговорах між Україною та Росією, одним із яких є розміщення їхніх військ на лінії розмежування для моніторингу дотримання режиму припинення вогню.
Про це "Радіо Свобода" повідомив високопоставлений чиновник НАТО, який побажав залишитися анонімним, оскільки не уповноважений публічно коментувати ситуацію.
За словами джерела, такі дискусії ведуться поки що лише в окремих столицях і не на рівні НАТО. Париж і Лондон працюють над підготовкою різних варіантів, щоб бути готовими до розвитку подій, включно з можливим зниженням рівня підтримки України з боку нового керівництва США.
Зазначається, що Франція та Велика Британія розглядають варіанти підтримки Києва для того, щоб у разі необхідності продемонструвати готовність європейських союзників взяти активну участь у стабілізації ситуації в Україні. Це включає в себе ймовірну участь у мирних переговорах за посередництва США після обрання Дональда Трампа.
Як зазначає джерело, ці пропозиції спрямовані на забезпечення стабільності в регіоні та підтримку України в разі укладення мирної угоди. Розміщення міжнародних військ на лінії розмежування може стати важливим кроком для гарантування виконання домовленостей і запобігання новій ескалації.
Європейські лідери сподіваються, що заздалегідь підготовлені варіанти допоможуть зміцнити позиції України на міжнародній арені та забезпечити сталу підтримку з боку союзників.
Раніше, 25 листопада, французька газета Le Monde писала, що у зв’язку з можливим зменшенням підтримки України з боку США після повернення на посаду президента США Дональда Трампа до Білого дому, Париж і Лондон не виключають можливості очолити військову коаліцію в Україні.
Як стало відомо з надійних джерел Le Monde, переговори про розміщення західних військ і приватних оборонних компаній в Україні були активізовані на тлі потенційного зменшення американської підтримки після вступу Дональда Трампа на посаду президента 20 січня 2025 року.
Французький президент Еммануель Макрон порушив це питання ще у лютому під час зустрічі союзників України в Парижі. Проте ініціатива викликала сильну опозицію з боку деяких європейських країн, зокрема Німеччини. У листопаді 2024 року тема знову стала актуальною завдяки візиту прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера до Франції на урочистості 11 листопада.
За словами британського військового джерела, між Великою Британією та Францією тривають переговори щодо оборонного співробітництва, включно з можливістю створення "твердого ядра союзників" в Європі, зосередженого на підтримці України та забезпеченні безпеки регіону.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро під час візиту до Лондона 22 листопада заявив, що Захід не повинен встановлювати "червоних ліній" у підтримці України. На запитання про можливість розміщення французьких військових він відповів: "Ми не відкидаємо жодного варіанту".
Попри те, що Міністерство збройних сил Франції та Єлисейський палац поки не дали офіційного дозволу на розміщення регулярних військ чи приватних підрядників, такі пропозиції вже кілька місяців активно обговорюються. Однією з них є залучення Défense Conseil International (DCI), основного оператора Міноборони Франції для моніторингу військових контрактів і передачі пов’язаних військових знань. Ця організація на 55% належить французькій державі.
Як пише газета, обговорення тривають, а остаточні рішення щодо розміщення військ в Україні поки залишаються під грифом "таємно".