Перейти до основного змісту
Не може бути запрошення в НАТО для частини території України — Зеленський

Не може бути запрошення в НАТО для частини території України — Зеленський

Зеленський
Президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з президентом Євроради Антоніо Коштою в Києві 1 грудня 2024 року. AP/Євген Малолєтка

Не може бути запрошення в НАТО частини території України, адже це означало б автоматичне визнання окупованих територій російськими.

Про це він сказав на спільній пресконференції з президентом Європейської Ради Антоніу Коштою.

Зеленський наголосив, що Київ ніколи юридично не визнає окупацію РФ українських територій.

"Ми не визнаємо ці землі російськими. Це наші землі, це наші люди. Тимчасово окуповані частини України. Безумовно, все це повернеться. Безумовно, дуже хотілося б, щоб більшість повернулась дипломатичним шляхом. Я не впевнений, що Путін це розуміє, але хочу, щоб цивілізований світ у більшості своїй це розумів", — сказав президент.

Він наголосив, що запрошення до НАТО має отримати вся Україна, а не її частина.

"Не може бути запрошена в НАТО частини території України. Це автоматичне визнання, що всі інші території не тільки в небезпеці, а всі інші території, не українські, тому Україна ніколи на це не піде. Якщо це запрошення, то тільки повністю всіх територій", — сказав президент.

Зеленський зазначив, що Україна розуміє, що 5 поправка, "коли ти член НАТО, не може діяти в час війни на всій території України", тому що країни-члени альянсу проти ризиків залучення їх у війну.

"Україна ніколи нікого не залучувала в цю війну. Я маю на увазі щодо армій членів НАТО", — сказав він.

Президент знову наголосив, що Найкращими гарантіями безпеки для України є членство в ЄС і НАТО.

"Гарантії безпеки для нас — НАТО. Економічні гарантії безпеки для нас — ЄС. І це дві вимоги, які б майбутні дипломатичні шляхи щодо закінчення війни не були, для нас ЄС і НАТО це принципові речі", — сказав Зеленський.

Напередодні в інтерв'ю SkyNews Зеленський заявив, що угоди про припинення вогню з Росією можна буде досягнути, якщо підконтрольні Україні території візьмуть під захист НАТО.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

1 жовтня новопризначений Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що його пріоритетом на посаді є наближення України до членства в Альянсі.

16 жовтня Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги України. Загалом оприлюднений главою держави документ складається з п'ятьох розділів. Перший пункт стосується запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".

Топ дня

Вибір редакції

На початок