У Державному департаменті США заявили, що рішення партії "Грузинська мрія" призупинити процес вступу Грузії в ЄС є антиконституційним та порушує основні принципи американсько-грузинського стратегічного партнерства, тож США призупиняють його
Про це заявив речник американського Держдепу Метью Міллер.
Він наголосив, що призупинивши процес вступу Грузії в ЄС, керівна партія "Грузинська мрія" відкинула можливість "тісніших зв’язків" з Європою та зробила країну більш вразливою для дій з боку Москви.
"Грузинський народ переважно підтримує інтеграцію з Європою. США засуджують надмірне застосування сили поліцією проти грузинів, які намагаються реалізувати свої права на зібрання та вираження думок, включаючи свободу мирного протесту. Ми закликаємо всі сторони забезпечити мирний характер протестів", — йдеться у заяві Міллера.
За його словами, різноманітні "антидемократичні" дії "Грузинської мрії" порушили основні принципи американсько-грузинського стратегічного партнерства.
"Яке ґрунтувалося на спільних цінностях і зобов’язаннях щодо демократії, верховенства права, громадянського суспільства, поваги до прав людини та основних свобод і боротьби з корупцією. У результаті США призупинили цей механізм", — сказав він.
Речник американського Держдепу закликав грузинський уряд повернутися на євроатлантичний шлях, прозоро розслідувати всі порушення на парламентських виборах і скасувати антидемократичні закони, які обмежують свободу зібрань і вираження думок.
Хартія про стратегічне партнерство Грузії та США була підписана у січні 2009 року — вона спрямована на посилення співпраці між країнами, зокрема у сфері оборони та безпеки. У грудні 2008 року США також уклали Хартію про стратегічне партнерство з Україною.
28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.
Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії "Грузинської мрії", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулись у країні 26 жовтня.
Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.
Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.