Військовослужбовці Збройних сил України, які самовільно залишили частину та дезертували, мають повернутися на службу до 1 січня 2025 року, щоб уникнути кримінального покарання.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила речниця Державного бюро розслідувань (ДБР) Тетяна Сапьян.
21 листопада український парламент в цілому ухвалив закон №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишили військові частини або дезертували. 28 листопада президент Володимир Зеленський його підписав.
У такому разі дія їхнього контракту або служби продовжиться, при чому з поновленням усіх пільг, соціальних гарантій, виплат грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення.
У разі повернення розпочаті проти військових кримінальні провадження не мають бути підставою для відмови в поновленні на службі. Незалежно від того, порушена вже справа про СЗЧ військового чи ні, командир його частини має впродовж 72 годин продовжити дію контракту або поновити бійця на службі. А також листом повідомити про повернення військового або орган досудового розслідування, або Військову службу правопорядку (або і те, й інше).
Речниця ДБР наголосила, що основа мета закону — створити можливості для військових, які пішли у СЗЧ чи дезертували, повернутися на службу "без докорів сумління та конфліктів із законодавством України".
"Якщо ви пішли у СЗЧ або здезертирували, у вас є можливість повернутися у військову частину протягом місяця — це кінець листопада — 1 січня 2025 року", — сказала вона.
За словами Сапьян, у разі повернення військового саме кримінальне провадження буде закрите. Щодо тих, хто не повернеться до 1 січня 2025 року, буде проводитися низка процесуальних заходів та роз’яснювальні роботи.
Вона також додала, що для військових будуть створювати "максимальні передумови", щоб вони повернулися до служби. Але якщо людина не піде "компроміс", їй загрожує 5-7 років позбавлення волі.
Як повідомило Суспільному джерело у Генштабі ЗСУ 29 листопада, за останній місяць на службу до своїх частин після СЗЧ повернулися 6 тисяч військовослужбовців.
Серед усіх військових кримінальних правопорушень в Кримінальному кодексі України, самовільне залишення частини (СЗЧ) до повномасштабного вторгнення Росії було найрідкіснішим видом злочину. Вже у 2022 році Офіс генерального прокурора зареєстрував понад шість тисяч таких справ. А лише за перші девʼять місяців 2024-го — у шість разів більше.
Восени 2024 року відбулося мінімум два гучних випадки публічного СЗЧ. Перший — військовослужбовець 56 ОМБ Сергій Гнезділов оголосив, що "йде у СЗЧ" після пʼяти років служби в ЗСУ. У заяві про причини такого вчинку він наголосив на необхідності встановлення чітких термінів служби.
Другий випадок трапився на Миколаївщині, де близько сотні військових 123 бригади ТРО відмовилася брати участь у бойових діях на Донеччині через недостатню підготовку та нестачу озброєння.
З січня 2023-го набув чинності закон, що посилює відповідальність за СЗЧ. Ці зміни підтримав також і Валерій Залужний, який на етапі розгляду законопроєкту був головнокомандувачем ЗСУ. У серпні 2024-го Верховна рада дозволила військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили частину або дезертирували, клопотати про повернення на службу.