Рада підтримала закон Зеленського про "інвестиційних нянь"

Рада підтримала закон Зеленського про "інвестиційних нянь"

Рада підтримала закон Зеленського про "інвестиційних нянь" pixabay

Верховна рада підтримала проєкт закону про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями №3760 у повторному другому читанні.

Прийняття законопроєкту в цілому підтримали 252 депутатів на засіданні 17 грудня.

У пояснювальній записці закону йдеться, що законом надаватиметься державна підтримка тим інвесторам, які вкладатимуть гроші в Україну. При цьому загальний обсяг державної підтримки не повинен перевищувати 30% від суми інвестицій у проєкт. Крім того, інвестор за максимум 5 років має створити щонайменше 150 робочих місць із середньою заробітною платою працівників не менш як на 15% вищою за середню заробітну плату у відповідній галузі.

Зазначається, що "закон розроблено з метою стимулювання залучення в економіку України стратегічних інвесторів, підвищення інвестиційної привабливості України, а також зростання конкурентоспроможності економіки України через запровадження державної підтримки великих інвестиційних проєктів".

Що регулює закон:

  • визначає організаційні, правові та фінансові засади державної підтримки інвестпроєктів зі значними інвестиціями ( 20+ млн євро, 80+ робочих місць; 115+ % від середньої зарплати у галузі/регіоні);
  • передбачає ряд пільг для таких інвесторів та закріплює статус держустанови, до складу якої входять інвестиційні менеджери;
  • обсяг держпідтримки не може бути більше 30% від суми інвестицій у проєкт, а строк його реалізації – до 5 років;
  • під дію закону не потраплять компанії, що мають заборгованість зі сплати обов’язкових платежів на суму понад 10 мінімальних зарплат.

"Ми маємо розуміти, що "інвестняня" має бути не злом для нових інвесторів, а якраз комплекс дій уповноваженого органу, який буде їх убезпечувати від додаткових умов і непорозумінь, які існують в Україні і українському законодавстві", — сказала голова комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна з "Європейської солідарності", яка вимагала передбачити участь інвестора в об'єкті інфраструктури.

У відповідь комітет з питань економічного розвитку дорікнув їй, що саме в останній редакції законопроєкту врахована участь інвесторів у розбудові і модернізації об'єктів суміжної інфраструктури. Загалом у Южаніної було понад 10 правок і законопроєкт обговорювався близько години. На запитання голови Ради Дмитра Разумкова, чи є її правка передостанньою, вона відповіла, що "не рахує". Комітет не підтримав жодну з багатьох правок Южаніної і жодна з них не була врахована.

Заступник голови партії "Батьківщина" Сергій Соболєв вніс 56 правок і наполягав на обговоренні дев'яти з них, один номер правки Соболєв переплутав, назвавши її дев'ятою, тоді як вона була тринадцятою. Депутат пояснив, що "правки зсунулися на одну цифру". Комітет також не підтримав жодну з них і за жодну з них не проголосували нардепи. Також правки вносив Ярослав Рущишин з "Голосу", їх теж відхилив комітет і депутати.

Що відомо

  • 21 липня Рада у першому читанні підтримала проєкт Закону про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями №3760.
  • Раніше ексміністр економіки Тимофій Милованов заявив, що ідея "інвестиційної няні" полягає у тому, що уряд України підписує конкретні умови з інвестором і таким чином відповідатиме у міжнародних судах перед інвестором за порушення, а інвестор відповідатиме перед українським урядом. Експосадовець заявляв, що в Україні вже є відповідні організації, які будуть співпрацювати з інвесторами і надавати їм "нянь".
  • Крім того, Милованов пояснював, що проєкт "інвестиційні няні" передбачає менеджера, який працює, і закон, який дозволяє уряду напряму підписувати угоду з інвестором. Але інвестор може бути й український. Як глобальні, так і українські інвестори будуть мати однакові умови в "інвестиційній няні".
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди