Обирати нового голову НАБУ немає потреби – міністр юстиції

Обирати нового голову НАБУ немає потреби – міністр юстиції

Обирати нового голову НАБУ немає потреби – міністр юстиції УНІАН

Міністр юстиції Денис Малюська заявив, що статус Артема Ситника, як голови Національного антикорупційного бюро, залишається незмінним навіть після рішення Конституційного Суду, через яке втратили чинність кілька положень закону про НАБУ.

Про це очільник Мін'юсту повідомив у Facebook.

"Сьогодні (16 грудня – ред.) втрачають чинність окремі положення Закону про НАБУ, визнані неконституційними рішенням КСУ від 16/09/2020. Внаслідок рішення КСУ зараз не існує процедури призначення директора НАБУ, тому у коротко- і середньостроковій перспективі це не критично і не надто важливо. Адже підстав для звільнення директора НАБУ (Ситника) та, відповідно, обрання нового директора, немає, а тому застосовувати процедуру обрання нового директора нам немає потреби", – зауважив Малюська.

Міністр пояснив, що існує кілька причин вважати Артема Ситника законним очільником антикорупційного бюро, зокрема, через те, що:

  • Обрання директора НАБУ дійсно було визнано неконституційним, але це відбулось ще у серпні 2020 року і ситуація жодним чином не змінилася внаслідок набрання чинності рішенням КСУ, винесеним у вересні.
  • Рішення КСУ не мають зворотної сили, а тому на момент призначення Артема Ситника директором НАБУ таке призначення було цілком законним.
  • Законодавство не встановлює можливості звільнення директора НАБУ у випадку неконституційності указу про його призначення.

"Таким чином, рішення КСУ, яке набрало чинності сьогодні, жодним чином не змінило статус Ситника як директора НАБУ або ж статус самого НАБУ. НАБУ продовжує повноцінно працювати та виконувати свої функції", – наголосив Малюська.

Утім, на думку очільника Мін'юсту, у довгостроковій перспективі питання законного механізму звільнення та призначення голови НАБУ має бути вирішене. А тому міністерство юстиції розробило наступні пропозиції щодо розв'язання проблеми:

  • Повернути президенту повноваження призначати та звільняти директора НАБУ. Єдиний можливий механізм такого повернення – зміни у Конституцію. Проєкт таких змін зараз обговорюється народними депутатами.
  • На перехідний період (до набрання чинності змінами у Конституцію) врегулювати окремі процедури функціонування НАБУ (які не стосуються призначення директора НАБУ) окремим законопроєктом, який уже підготовлений урядом та зареєстрований в системі ради під номером 4437.

Що відомо

  • Артем Ситник був призначений директором Національного антикорупційного бюро у квітні 2015 року п'ятим президентом Петром Порошенком.
  • У грудні 2019 року КС не погодив зміни до Конституції, які передбачали надання президенту права призначати директорів ДБР і НАБУ.
  • 29 серпня Конституційний суд визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника на посаду директора Національного антикорупційного бюро. Клопотання про це подали 51 народний депутат.
  • Голова КС Олександр Тупицький заявляв, що не має претензій до директора НАБУ Артема Ситника, а КС ухвалив рішення про вилучення з реєстру через незаконну процедуру його призначення, через яку Ситник є "заручником ситуації".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди