"Щороку приходжу на покладання, щороку менше товаришів", – ліквідатор аварії на ЧАЕС

"Щороку приходжу на покладання, щороку менше товаришів", – ліквідатор аварії на ЧАЕС

"Щороку приходжу на покладання, щороку менше товаришів", – ліквідатор аварії на ЧАЕС
Суспільне: Кропивницький

Кропивничанин Валентин Шевченко на Чорнобильську атомну електростанцію потрапив студентом-першокурсником. Йому було 25 років. У складі бригади хімічного захисту займався дезактивацією території біля енергоблока, тобто мив і обробляв від радіоактивних речовин поверхні та техніку, що працювала на енергоблоці.

Нині Валентину Шевченку 59 років. Згадує, як опинився на атомній електростанції: “У мене була спеціальність, яку я отримав в армії – командир відділення хімоборобки, і за цією спеціальністю 6 червня 1986 року, як військовослужбовець запасу, я там опинився”.

Згадує: жили у наметах – за 30 кілометрів від енергоблока: ”Проводили дезактиваціюУсунення радіоактивних речовин з поверхні місцевості, споруд, предметів, одягу тощо. території, споруд і техніки, яка працювала біля блоку. Один раз збирали радіоактивні частки”.

Працювали здебільшого зі сторони викиду реактору, яка там була радіація – не знає: “Допустима доза випромінювання була 25 рентгенів. Хто поводився погано, писали, що випромінювання менше — 24,5. Платили за 25 рентгенів 5 окладів, а за 24,5 — 2 оклади. Отримав 5 стипендій по 40 рублів. Всього 200 рублів”.

Відпрацював на Чорнобильській станції Валентин Шевченко 20 днів. За це, каже, має пільги: “Комунальні послуги, які передбачені законодавством, і безкоштовний проїзд”.

Пам'ять загиблих внаслідок чорнобильської аварії згадує щороку: “Це сумний день, бо кожного року я приходжу на покладання, і з кожним роком все менше товаришів, які приходять. Нас два літаки відправили — це 220 осіб з Кіровограда і Кіровоградської області, із них ще 10 років тому бачив окремих, а зараз практично нікого нема”.

Нині чоловік на пенсії. Має хобі: виготовляє моделі військової техніки та рятує бездомних котів. Їх у нього вдома 17.

Через опромінення має третю групу інвалідності та проблеми з серцево-судинною системою.

Що відомо

  • У Кропивницькому вшанували пам’ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Біля пам’ятника ”Жертвам Чорнобиля” на набережній річки Інгул зібрались вдови ліквідаторів, чорнобильці, рятувальники, військові, держслужбовці.
  • День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — День пам'яті в Україні. Відзначають щороку 14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС (1986 рік – ред.). Вибух на ньому стався 26 квітня 1986 року. Два теплових вибухи зруйнували енергоблок. На даху почалася пожежа. Утворилася радіоактивна хмара, яка накрила територію сучасної України, Білорусі, Росії, а також Швецію, Австрію, Норвегію, Німеччину, Фінляндію, Грецію, Румунію, Словенію, Литву та Латвію.
  • Начальник обласного департаменту соціального захисту населення Олександр Догаров розповів, що на території Кіровоградської області проживають понад 9 тисяч ”чорнобильців” (ліквідаторів та інших постраждалих від аварії – ред.). Тих, хто безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків – понад 5 тисяч: ”Вони мають цілий ряд пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Всі ці виплати фінансуються з держбюджету вчасно. Різні категорії чорнобильців по-різному отримують – від 50 до 75% соціальних нормативів”.
На початок