Генсек ООН закликав світових лідерів оголосити надзвичайний кліматичний стан

Генсек ООН закликав світових лідерів оголосити надзвичайний кліматичний стан

Генсек ООН закликав світових лідерів оголосити надзвичайний кліматичний стан Associated Press

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав усіх світових лідерів оголосити у своїх країнах "надзвичайний кліматичний стан" для запобігання глобальному потеплінню.

"Через п’ять років ми все ще рухаємося в неправильному напрямку. Рівень вуглекислого газу рекордно високий. Сьогодні (на Землі – ред.) на 1,2 градуса спекотніше, ніж до промислової революції. Якщо ми не змінимо курс, на нас чекає катастрофічне підвищення температури більш ніж на 3 градуси в цьому столітті. Чи може хтось ще заперечувати, що ми зіткнулися з серйозною надзвичайною ситуацією?” – зазначив генсек ООН 12 грудня під час вступної промови на віртуальному саміті з нагоди 5-річчя Паризької кліматичної угоди. Текст виступу опубліковано на сайті ООН.

Він наголосив, що тих зобов’язань, які взяли на себе країни у боротьбі зі змінами клімату, недостатньо для того, щоб обмежити підвищення температури на планеті, “і навіть ці зобов’язання не виконуються”.

"Саме тому сьогодні я закликаю всіх лідерів в усьому світі оголосити надзвичайний кліматичний стан у своїх країнах – доти, доки не буде досягнута вуглецева нейтральність. Приблизно 38 країн уже зробили це, усвідомлюючи невідкладність і важливість. Я закликаю всіх інших наслідувати цей приклад", – додав Гуттеріш.

Генсек ООН зазначив, що члени G20 "досі витрачають на 50% більше у своїх пакетах стимулювання економік на сектори, пов’язані з виробництвом і споживанням викопного палива, ніж на низьковуглецеву енергетику”, і назвав це неприйнятним.

Гуттеріш також закликав створити Глобальну коаліцію із досягнення вуглецевої нейтральності до середини нинішнього століття, зокрема до 2030 року. Він зазначив, що для того, аби утримати підвищення температури на Землі в межах 1,5℃, необхідно скоротити обсяги глобальних викидів парникових газів на 45%.

"Кожна країна, місто, фінансова установа і компанія повинні прийняти плани щодо досягнення нульових викидів до 2050 року – і почати їх виконувати зараз, зокрема шляхом надання чітких короткострокових цілей", – зазначив він.

Генсек ООН також запропонував вжити таких заходів:

• встановити ціну на вуглець;

• поступово припинити фінансування і субсидування виробництва викопного палива;

• відмовитися від будівництва нових вугільних електростанцій;

• оподатковувати не доходи, а вуглецеві викиди, а також перекласти податковий тягар з платників податків на забруднювачів;

• зробити обов’язковою декларацію фінансових ризиків, пов’язаних із кліматом;

• інтегрувати мету досягнення вуглецевої нейтральності в усі економічні та фіскальні рішення і стратегії.

"Я закликаю всіх проявити амбіції, зупинити напад на нашу планету і зробити все, що потрібно, щоб гарантувати майбутнє наших дітей і онуків", – підсумував він.

Довідка. Паризька кліматична угода - угода в рамках Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, яка була ухвалена 12 грудня 2015 року на конференції в Парижі (Франція). Документ підписали представники більш ніж 190 країн світу. Угода замінила Кіотський протокол, термін дії якого закінчується у 2020 році. Мета Паризької угоди – не допустити підвищення середньої глобальної температури на планеті більше, ніж на 1,5 градуса за Цельсієм.

Що відомо

  • Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.
  • Зміни клімату й танення льодовиків спричинили "бебі-бум" серед пінгвінів Аделі. Науковці пояснюють це тим, що птахи стали більше плавати і менше ходити.
  • Вчені ООН прогнозують, що до кінця цього століття океан буде на 30-110 см вище залежно від зусиль людини щодо скорочення викидів і чутливості крижаних щитів.
  • Вперше за всю історію Антарктики температура піднялася вище 20 градусів.
  • 6 лютого аргентинська дослідницька станція на Есперансі заміряла 18,3°С, що стало найвищим показником на континентальному Антарктичному півострові. Цей регіон зберігає близько 70% прісної води у світі у вигляді снігу і льоду.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди