Національна поліція України провела обшук та затримала під час отримання хабаря заступницю голови комісії Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Жінку підозрюють у тому, що вона за гроші допомагала військовозобов'язаним отримати інвалідність.
Про це йдеться в пресрелізі Нацполіції від 7 листопада.
Поліція стверджує, що заступниця голови комісії допомагала отримати ІІ групу інвалідності, що давало підстави чоловікам знятися з військового обліку. Ця "послуга" коштувала 2 тисячі доларів. Під час розслідування підтвердили, що фігурантка розповідала "замовникам", що вже не раз вчиняла таке.
Поліцейські затримали жінку під час отримання неправомірної вигоди. Під час обшуків у неї вилучили майже 20 тисяч доларів, документи щодо оформлення інвалідності, медичну документацію, особові справи та інші докази скоєння злочинів.
Слідчі Нацполіції оголосили їй про підозру за ч. 3 с. 369-2Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поєднане з вимаганням такої вигоди Кримінального кодексу України. Їй загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Що передувало
Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів, що виявили до того в Хмельницькій області після журналістського розслідування "Цензор.нет". Нагадаємо, 49 прокурорів Хмельницької області оформили інвалідність, до чого можуть бути причетні колишня керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа і її син Олександр Крупа. Тетяну затримали та арештували частково її майно, вона подала апеляцію.
Отже, 22 жовтня РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців. 4 листопада Кабмін подав у Раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК. Міністерство охорони здоров'я розповіло Суспільному, що очільники МСЕК не будуть допущені до роботи у новій системі лікарських комісій.
МОЗ України розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Переглянуто понад 90 тисяч справ. В результаті звільнено керівників Центральної МСЕК, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко оголосив про ліквідацію Центральної МСЕК до 27 жовтня. Генеральний прокурор Андрій Костін подав у відставку, його звільнили 31 жовтня.
Згодом Кабінет міністрів дозволив Міністерству охорони здоров'я покласти права та обов'язки Центральної МСЕК на Український державний науково-дослідний інститут (НДІ) медико-соціальних проблем інвалідності.
29 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.