Перейти до основного змісту
Подушка безпеки на наступні роки: Шмигаль про $50 млрд від заморожених активів РФ

Подушка безпеки на наступні роки: Шмигаль про $50 млрд від заморожених активів РФ

Шмигаль
Прем'єр-міністр міністр України Денис Шмигаль на пресконференції 10 вересня 2024 року. Скрін відео

Український уряд має "абсолютне розуміння" як закривати дефіцит бюджету у 2025 році. Цьому зокрема сприятимуть програми МВФ, Європейського союзу та 50 млрд доларів від заморожених активів РФ, які будуть фінансовим резервом на наступні роки.

Про це на 10-му Київському міжнародному економічному форумі сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, передає кореспондент Суспільного.

"Ми продовжуємо програму з МФВ, з ЄС, це план Ukraine Facility. Ми здобули одну з великих фінансових перемог, переконавши партнерів використовувати заморожені російські активи на користь України. 50 млрд дол., які ми отримаємо від країн G7, від ЄС буде нашим резервом, подушкою безпеки на наступний і навіть наступні роки. Так ми їх спланували, так ми домовилися з МВФ, з нашими партнерами", — сказав він.

За словами прем'єра, завдяки зовнішньому фінансуванню Україна не вдаватиметься до емісійного фінансування бюджету і матиме кошти на фінансування армії та всіх пріоритетних видатків бюджету.

"Хочу зазначити, що ні минулого, ні цього року ми не вдавалися до емісій, що, звичайно ж, зберегло нашу макрофінансову стабільність, дало певну передбачуваність і курсу валют, і інфляції", — сказав Шмигаль.

За його словами, рішення про конфіскацію активів РФ є безпрецедентним.

Не було в сучасній історії прецеденту конфіскації суверенних активів одного з країн іншими країнами. Але ми підготували всю необхідну юридичну інфраструктуру, створили відповідні реєстри збитків, створили міжнародну компенсаційну комісію. Відповідно, рухаємося далі", — зазначив прем'єр.

Шмигаль нагадав, що за оцінками Світового банку, збитки від вторгнення РФ тільки на підконтрольній уряду України становлять 486 мільярдів доларів.

"Це лише частина тої потреби, яку Україна буде мати після завершення цієї війни. Відповідно, навіть 300 мільярдів заморожених російських активів – цього недостатньо. Ось цей перший крок з 52 млрд доларів від доходів, це власне такий айсбрейкер, який дасть нам змогу рухатись далі", — сказав він.

23 жовтня ухвалила рішення, згідно з яким Україна отримає від Євросоюзу кредит на суму до 35 мільярда євро в рамках зобов'язань G7. Того ж дня про надання Україні позики у 20 мільярдів доларів повідомив президент США Джо Байден.

За словами Шмигаля, йдеться про близько 50 мільярдів доларів, які мають бути доступні вже цього року.

Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтні цього року.

Топ дня

Вибір редакції

На початок