У Кропивницькому єврейська громада починає відзначати одне з головних свят юдеїв Хануку. Це більше 200 сімей, — розповів головний рабин Кропивницького Дан Закута.
Слово "ханука" означає "новосілля", "освячення". Це свято перемоги світла над пітьмою, — каже Дан Закута: "Свято хануки ми святкуємо тому, що Всевишній повернув можливість євреям продовжувати традицію їх предків супротив того, що їм нав'язували відмовитися від цієї традиції. Це було приблизно 2200 років тому".

Синагога у Кропивницькому
Кожного року це різні дати, оскільки початок свята — це 25-те число єврейського місяця Кіслева. Головною традицією свята є запалювання свічок.
"Традиція запалювати свічки в хануку з'явилася, — розповідає Дан Закута, — коли юдеї, повернувшись до розграбованого Храму після війни, знайшли лише один горщик з олією з печаткою первосвященика, щоб запалювати менору в храмі. Цієї олії вистачило б тільки на один день. Але сталося диво, і олії з цього горщика вистачило на 8 днів — це час, необхідний для виготовлення нової олії. І саме в пам'ять про це проводиться свято хануки".
Ханукія — світильник, в котрий вставляють свічки — повинен стояти перед входом до приміщення, аби відбувалося загальне, публічне "оприлюднення" дива. Перед запалюванням свічки промовляють благословення. Щодня запалюється одна свічка протягом 8 днів.

На хануку прийнято готувати страви, складовою частиною яких буде олія. Найчастіше, це пончики та деруни.
Читайте також
- Кропивничанин створив музей військово-морського флоту, в якому понад дві тисячі експонатів
- Жительки Кіровоградської області викладали у соцмережі світлини в хустках
- У Кропивницькому встановили об’ємну мінікопію пам’ятки архітектури