Заступниця міністра охорони здоровʼя Марина Слободніченко розповіла, що Європейський Союз вимагає від України прописати стандарти питної води, але якщо уряд це зробить, виявиться, що в державі лише технічна вода, яка коштує менше, тож необхідно буде знизити тарифи на воду.
Про це Слободніченко сказала в інтерв'ю для "Українських новин", де зокрема говорила про те, чи виконала Україна умови для вступу в ЄС в галузі охорони здоров'я.
"Одне з важких — питання питної води. Тобто якої якості в Україні має бути питна вода. ЄС вимагає від нас прописати це на рівні законів, щоб врегулювати дотримання певних стандартів питної води", — зазначила посадовиця МОЗ.
За її словами, якщо Україна зараз пропише ці стандарти, як цього хоче Євросоюз, то, за відповідними стандартами, вода по всій країні вважатиметься не питною, а технічною.
Якщо споживач користується технічною водою, то він має сплачувати за неї меншу вартість. Впадуть тарифи на воду, будуть ненадходження до бюджету, додає заступниця міністра.
"Щоб привести у відповідність до європейських ці стандарти, потрібно не просто написати їх на папері, а реалізувати в країні. І це велике питання. Скільки часу та коштів це потребує? Це питання не одного року", — підсумувала чиновниця.
30 жовтня Єврокомісія оприлюднила оновлений звіт про прогрес країн-кандидатів на вступ до ЄС. У ньому зазначається, що наразі Україна "виконала всі невиконані кроки", визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року. Виконавчий орган ЄС готовий відкривати перші переговорні кластери з Україною на вступ до Євросоюзу у 2025 році за виконання подальших необхідних умов.
Що відомо про тарифи в Україні
9 червня 2023 року НКРЕКП ухвалила рішення щодо коригування тарифів на водопостачання та водовідведення для 34 водоканалів на 2023 рік. У середньому рівень підвищення становив 32% і залежав від регіону.
Окрім цього, з 1 червня 2023 року уряд встановив єдиний тариф на електроенергію для населення на рівні 2,64 грн/кВт-год із ПДВ. До цього було 1,44 грн/кВт-год за споживання 250 кВт-год за місяць, а далі 1,68 грн/кВт-год.
Тоді в Міністерстві енергетики пояснили причину: ціни підвищили через обстріли з РФ і пошкодження електростанцій. Кошти були потрібні, щоб підготуватись до зими та встигнути відбудувати принаймні частину української енергетики.
У серпні Кабмін подовжив до 30 квітня 2025 року пільгову ціну на газ для виробників тепла та побутових споживачів до кінця наступного опалювального сезону.