Як вибрати хороший мультфільм для дитини: поради батькам

Як вибрати хороший мультфільм для дитини: поради батькам

Як вибрати хороший мультфільм для дитини: поради батькам

Хороший мультфільм здатний багато чому навчити дитину. Одні мультфільми розповідають про те, як влаштований світ, про явища культури та природи. Інші сприяють особистісному, емоційному та інтелектуальному розвитку, дозволяють в ігровій формі пережити певний досвід. Герої третіх цілком можуть допомогти дитині сформувати певну модель поведінки.

Тому вибір відповідного мультфільму – важливий момент, відповідальність за який лягає на плечі батьків. Суспільне розповідає, як мультики впливають на дітей, і на що варто звернути увагу при їх виборі.

Позитивний вплив

Мультфільми – неодмінна частина життя майже кожної дитини. Але раніше не існувало можливості вибрати, що включити ввечері. Сьогодні перед будь-якою людиною з планшетом або смартфоном відкривається величезна колекція найрізноманітніших історій. Історій, які можуть позитивно вплинути на розвиток дитини, дати їй базові уявлення про навколишній світ, навчити доброті, скромності, сміливості.

Як вибрати хороший мультфільм для дитини: поради батькам

Тому краще почнемо з того, як саме мультфільми впливають на дитину:

 1. Раннє навчання. Позитивний вплив особливо помітно у випадку освітніх мультфільмів, з якими дитина в ігровій формі вивчає геометричні форми, прості числа і назви кольорів.
 2. Когнітивні навички. Уважний перегляд впливає на логічне мислення, розвиває візуальне розпізнавання об'єктів і формує у дитини здатність утримувати увагу на чомусь упродовж тривалого часу.
 3. Лінгвістичні здібності. Мультфільми не тільки можуть познайомити ваших дітей з іноземними мовами, але можуть поліпшити вимову слів і манеру говорити.
 4. Креативність. Перегляд мультфільмів розвиває дитячу уяву і творчі здібності. Натхненна художніми історіями, дитина зможе придумувати власні сюжети та проявити інтерес до творчості.
 5. Сміх і стрес. Діти люблять мультфільми та часто голосно сміються під час їх перегляду. Але не варто турбуватися, адже це допомагає позбутися від стресу і зміцнює впевненість у собі. Також сміх підвищує імунітет і викликає викид ендорфінів.
 6. Інформація про світ. Перегляд мультфільмів – це чудовий спосіб познайомити дітей з культурними звичаями, традиціями, історією, міфологією. Разом з цими історіями дитина може дізнатися, що таке мораль, доброта і співчуття.

Технічні фактори

Дітям складніше сприймати відеоконтент. Чим вони молодші, тим більше часу їм потрібно для усвідомлення руху як реальних об'єктів, так і об'єктів на екрані.

Як вибрати хороший мультфільм для дитини: поради батькам

Тому відмінна риса контенту для найменших – плавні рухи й мала кількість склеювань (тобто переходів з однієї сцени в іншу). Це допомагає дитині розуміти, що відбувається, і менше втомлюватися. Крім того, важливо звертати увагу на такі фактори:

 • Рухи героїв в сценах не повинні зливатися. Візуальна частина повинна бути контрастною, щоб дитина могла без труднощів розпізнати персонажів та відрізнити їх від фону.
 • Надавайте перевагу мультфільмам зі спокійною кольоровою гамою – від "кислотних" кольорів нервова система дитини втомиться набагато швидше.
 • Об'єкти на екрані не повинні рухатися занадто швидко.
 • Мова героїв повинна бути зрозумілою та емоційною.

Коли дивитися мультики

Американська академія педіатрії не рекомендує включати мультфільми дітям до 18 місяців. Вважається, що в такому віці перегляд обмежить здатність дитини самостійно вивчати фізичний та соціальний світ: предмети та людей навколо. На сайті Американської академії дитячої та підліткової психіатрії теж підготовано кілька рекомендацій:

 • Від 18 до 24 місяців відео краще показувати в присутності дорослого.
 • Від 2 до 5 років перегляд краще обмежити однією годиною на день. У вихідні ліміт можна збільшити, але в межах розумного – до трьох годин.
 • 6 років і старше: слід збільшувати кількість фізичних активностей, не пов'язаних з переглядом мультфільмів.

Крім того, важливо правильно підібрати час для перегляду. Найкраще виходити з розпорядку дня – дитина повинна бути бадьорою. Втомлених, примхливих і неспокійних дітей мультфільм може втомити.

Найкраще включати мультики за кілька годин до сну, щоб дитина не перевтомилась, не перехвилювалася і спокійно спала вночі.

І пам'ятайте, що якщо дитина цілий день чекала на маму, щоб пограти з нею – не потрібно саджати дитя за екран, інакше його реакція може бути негативною.

Як дивитися мультики

Після важкого дня велика спокуса залишити дитину наодинці з екраном телевізора або ноутбука, щоб присвятити собі трохи вільного часу. Але спільний перегляд – корисний та приємний варіант для сімейного дозвілля. Присутність дорослих допомагає дитині краще розуміти мультфільм, а батьки зможуть спостерігати за реакцією: які сюжети його цікавлять, чи відволікається вона від перегляду, чи розуміє те, що відбувається на екрані.

Після перегляду не поспішайте лягати спати. Краще запитайте, сподобався дитині мультфільм чи ні. Дочекайтеся відповіді та уточніть чому – стимулюйте її самостійно формулювати думку. Намагайтеся обговорити ті чи інші ситуації або вчинки персонажів: можна поговорити про героїв, спробувати знайти схожих персонажів у казках, в інших мультфільмах або навіть в родині чи серед однокласників.

Вибір правильного мультфільму дозволяє познайомити дитину з різними життєвими ситуаціями, розширити її кругозір, у віртуальній формі дати пережити незнані раніше емоції та події. Але не дивуйтеся, якщо дитина просить включати один і той же мультфільм: чим краще вона знайома з сюжетом, тим менше втомлюється і тим більше задоволення отримує під час перегляду.

Мультфільми краще дивитися не просто яскраві та веселі, але й зі змістом. Ті, які можуть навчити дітей доброї поведінки, сміливості, чесності, взаємодопомоги і дружби. Однак головне правило тут одне: дитина вчиться, тільки якщо їй цікаво. Тому захопливість – ключовий критерій.

Читайте також

Святковий настрій. Найкращі новорічні мультфільми студії Disney

Від Ґрінча до Тарантіно: 14 фільмів для створення святкового настрою

"Анімація – це великий труд". Як живе перша в Україні експериментальна мультстудія – репортаж

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ