Генсек ООН на саміті БРІКС закликав до миру в Україні, Газі, Лівані та Судані

Генсек ООН на саміті БРІКС закликав до миру в Україні, Газі, Лівані та Судані

Генсек ООН Гутерреш закликав до миру в Газі, Лівані, Україні та Судані
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш на пленарному засіданні на саміті БРІКС у Казані, Росія, 24 жовтня 2024 року. REUTERS/Maxim Shemetov/Pool

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш у четвер, 24 жовтня, у Казані заявив лідерам БРІКС, включно з керівником Росії Володимиром Путіним, що світ потребує миру в Україні, Газі, Лівані, Україні та Судані.

Про це повідомляє Reuters.

“В усьому світі нам потрібен мир, — сказав Гутерреш. — Нам потрібен мир в Україні. Справедливий мир, відповідно до Статуту ООН, міжнародного права і резолюцій Генеральної Асамблеї ООН”.

Гутерреш додав, що потрібно підтримувати цінності Статуту ООН, верховенство права та принципи суверенітету, територіальної цілісності та політичної незалежності всіх держав.

Саміт майбутньогоСаміт майбутнього, який пройшов 22-23 вересня в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку за участі делегацій майже всіх країн світу. Участь у ньому, зокрема, взяв і президент України Володимир Зеленський накреслив курс на зміцнення багатосторонності для глобального розвитку та безпеки. Тепер треба слова перетворювати на діла. І ми вважаємо, що БРІКС може відіграти дуже важливу роль у цьому напрямку”, — заявив Генсек ООН.

Перед тим заступник речника генсека ООН Фархан Гак заявив журналістам, що поїздка Антоніу Гутерреша в Росію на саміт БРІКС у Казані є “стандартною практикою”. При цьому позиція Генсека ООН стосовно російської війни проти України залишається незмінною.

Раніше генеральний секретар ООН відхилив запрошення України на перший Глобальний саміт миру у Швейцарії. При цьому Організація Об'єднаних Націй (ООН) була представлена на Глобальному саміті миру 15-16 червня у Швейцарії. Причину відсутності Гутерреша в ООН не називали.

На саміті миру ООН, Вселенський патріархат, Святий престол та Бразилія мали статус спостерігачів.

22 жовтня, в Казані розпочався саміт лідерів країн БРІКС. На саміт, зокрема, прибули керівник Росії Володимир Путін, президент Китаю Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Південноафриканської Республіки Сиріл Рамафоса, генсек ООН Антоніу Гутерреш.

Як розповідав помічник Путіна Юрій Ушаков, подію відвідають делегації з 36 країн, зокрема 22 глави держави, а також генсек Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш. Гутерріш уперше за понад 2 роки приїхав у Росію.

Що відомо про БРІКС

БРІКС (англ. BRICS) (від англ. Brazil, Russia, India, China, South Africa — Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР) — міждержавне об'єднання, геополітична група цих п'яти країн. Воно утворилося у 2006 році, ПАР приєдналася пізніше.

Група БРІКС з моменту заснування у 2006 році пройшла через дві хвилі розширення. У 2011 році до початкового складу приєдналася Південна Африка. У серпні 2023 року до об'єднання було запрошено шість нових членів, зокрема Аргентина, але наприкінці грудня вона відмовилася від вступу. П'ять нових членів — Єгипет, Іран, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія та Ефіопія — почали повноцінну роботу в БРІКС з 1 січня.

У 2024 році Росія головує в БРІКС. Путін висловив сподівання, що Сі Цзіньпін разом із китайською делегацією приїде на саміт у Казань.

Що в Україні кажуть про саміт

Міністерство закордонних справ України засудило рішення Гутерреша, коли той прийняв запрошення на БРІКС до Казані від Путіна. МЗС вважає, що це шкодить репутації ООН.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очільник Кремля Володимир Путін на саміті БРІКС запропонує своє бачення закінчення війни. За словами Зеленського, для Путіна цей захід — засіб показати, що Росія не ізольована від світу, а також спроба Росії влаштувати власний перший саміт миру.

23 жовтня у МЗС України заявили, що Росії не вдалося "експортувати" учасникам саміту БРІКС, який триває у російському місті Казань, свої "неоімперіалістичні погляди" на зміну світового правопорядку та глобальної архітектури безпеки через агресію проти України.

На початок