Спроби Москви нав'язати свою позицію щодо війни в Україні зазнали фіаско: у МЗС прокоментували декларацію БРІКС

Спроби Москви нав'язати свою позицію щодо війни в Україні зазнали фіаско: у МЗС прокоментували декларацію БРІКС

Саміт БРІКС
Учасники слухають відеозвернення президента Бразилії Луїса Інасіо Лула да Сілви на саміті БРІКС у Казані, Росія, 23 жовтня 2024 року. Sergey Bobylev/BRICS-RUSSIA2024.RU Host Photo Agency via REUTERS

У МЗС України заявили, що Росії не вдалося "експортувати" учасникам саміту БРІКСМіждержавне об'єднання, геополітична група п'яти країн: Бразилії, Росії, Індії, Китаю та ПАР. Воно утворилося у 2006 році, ПАР приєдналася пізніше., який триває у російському місті Казань, свої "неоімперіалістичні погляди" на зміну світового правопорядку та глобальної архітектури безпеки через агресію проти України.

Про це йдеться у повідомленні українського зовнішньополітичного відомства.

Там зазначили, що серед іншого звернули увагу на пункт 36 підсумкової декларації саміту БРІКС, який присвячений Україні. У ньому учасники заходу лише нагадали про "власні національні позиції щодо ситуації в Україні, свою відданість цілям і принципам Статуту ООН, а також мирному врегулюванню та дипломатії".

"Спроби Москви навʼязати уявлення про нібито альтернативну позицію так званого Глобального Півдня щодо російської агресії проти України зазнали чергового фіаско. Декларація продемонструвала, що БРІКС як обʼєднання не має єдиної позиції щодо російської агресії проти України", — йдеться у повідомленні.

У відомстві висловили переконання, що це повʼязано з підтримкою абсолютної більшістю цих країн цілей і принципів Статуту ООН, про що також йдеться у декларації.

"Така підтримка несумісна з підтримкою агресії чи зміни кордонів силою, а отже несумісна з підтримкою Росії та її агресивної війни проти України", — пояснили у МЗС.

Крім цього у зовнішньополітичному відомстві наголосили, що саміт БРІКС, який Росія планувала використати для "розколу світу", лише вчергове засвідчив, що світова більшість залишається на боці України у її прагненні гарантувати "встановлення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру" на основі поваги до міжнародного права та Статуту ООН, включно з принципом територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах.

У МЗС також додали, що єдиним шляхом припинення війни залишається "формула миру" й закликали всі країни, які "стоять на боці міжнародного права, а не права сили", приєднатися до її втілення.

Саміт БРІКС у Казані та підсумкова декларація

22-24 жовтня у Казані (Республіка Татарстан, РФ) проходить цьогорічний саміт БРІКС. Основна його частина за участю лідерів Китаю, Бразилії, Індії, Ірану та низки країн Глобального Півдня відбулась 23 жовтня, за підсумками якої була підписана спільна декларація, повний текст якої опубліковано на сайті Кремля. Документ складається із 43 сторінок.

Головні тези декларації:

  • країни БРІКС закликали до зміцнення режиму нерозповсюдження та без'ядерної зони на Близькому Сході;
  • підкреслили необхідність відновлення іранської ядерної угоди всіма сторонами;
  • закликали до реформи Бреттон-Вудських інститутів коштом розширення вкладу країн, що розвиваються, у світову економіку;
  • у БРІКС вивчать створення єдиної транспортної платформи для забезпечення мультимодальної логістики між країнами об'єднання;
  • стурбовані ескалацією на Близькому Сході, засудили атаку Ізраїлю на посольство Ірану та підрив пейджерів у Лівані;
  • виступили за безумовну повагу суверенітету Сирії та захист її територіальної цілісності;
  • підтримують ініціативу РФ щодо створення зернової біржі з охопленням інших секторів сільського господарства у майбутньому;
  • підтримали прийняття в ООН Палестини у межах 1967 року;
  • вітають створення нової інвестиційної платформи, яка задіює інфраструктуру Нового банку розвитку;
  • погодилися трансформувати Новий банк розвитку на багатосторонній банк розвитку для держав з ринком, що формується.

Що відомо про БРІКС

БРІКС (англ. BRICS) (від англ. Brazil, Russia, India, China, South Africa — Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР) — міждержавне об'єднання, геополітична група цих п'яти країн. Воно утворилося у 2006 році, ПАР приєдналася пізніше.

Група БРІКС з моменту заснування у 2006 році пройшла через дві хвилі розширення. У 2011 році до початкового складу приєдналася Південна Африка. У серпні 2023 року до об'єднання було запрошено шість нових членів, зокрема Аргентина, але наприкінці грудня вона відмовилася від вступу. П'ять нових членів — Єгипет, Іран, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія та Ефіопія — почали повноцінну роботу в БРІКС з 1 січня.

На початок