Зеленський: Щодо запрошення до НАТО є консенсус більшості членів та стримана позиція кількох

Зеленський: Щодо запрошення до НАТО є консенсус більшості членів та стримана позиція кількох

Зеленський
Президент України Володимир Зеленський на пресконференції з генсеком НАТО Марком Рютте, Брюссель, 17 жовтня 2024 року. Офіс президента України

Більшість країн Альянсу підтримують перший пункт "плану перемоги" — запрошення України до НАТО до завершення війни.

Про це президент Зеленський сказав на зустрічі із журналістами, передає кореспондентка Суспільного.

"Ми бачимо впевненість у Франції. Ми розуміємо, що нас будуть підтримувати британці та італійці. Щодо реакції Німеччини, на нашу думку, її підтримка залежить від Сполучених Штатів. Вважаємо, що у Німеччини та США є консолідація щодо такого рішення, і це матиме вплив, наприклад, на Угорщину та Словаччину", — сказав президент.

За словами Зеленського, у Німеччини є скепсис щодо вступу України до НАТО, втім позиція вже "м'якіша". Водночас країна орієнтуватиметься на ставлення США до запрошення, а воно може бути "позитивнішим" після виборів президента.

Коментуючи питання, чи лунають пропозиції щодо членства України в НАТО "в обмін" на відмову від окупованих територій, президент відповів, що про це не йдеться на рівні лідерів, втім "подібні вкиди — не випадкові".

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Тодішній генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Тодішній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

На початок