Внесення президентом до Верховної ради проєкту закону про ратифікацію Римського статуту є історичною подією, наголосив посол з особливих доручень МЗС України та агент України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич.
Про це Кориневич сказав в інтерв’ю Суспільному.
“Це історична подія, на яку чекали багато українських юристів, міжнародників... Це справді дуже важлива подія, яка мала відбутися давно, але добре, що це має хороші шанси відбутися зараз”, — сказав Кориневич.
Він нагадав, що питання ратифікації Римського статуту піднімалося після того, як Україна підписала Римський статут у 2000 році. Відповідно до висновку Конституційного суду від липня 2001 року, Україна не могла ратифікувати Римський статут, допоки не буде приведено у відповідність відповідні положення Конституції України.
“Ці питання вже зараз нерелевантні після змін до Конституції, зокрема чинної частини 6 статті 124, яка набула чинності в 2019 році і яка дозволяє Україні ратифікувати Римський статут. Тобто юридично ніяких проблем і ніяких питань ніяких обставин, які б забороняли Україні ратифікувати Римський статут, немає”, — пояснив дипломат.
За його словами, Україна — держава-жертва агресії Російської Федерації — визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду відповідно до положення статті 12.3 Римського статуту своїми адхок-деклараціями, заявами про визнання юрисдикції.
“Також абсолютно логічно, що Україна наступним кроком ратифікує Римський статут. Тож це, безумовно, дуже важлива подія”, — сказав Кориневич.
15 серпня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №0285 про ратифікацію Римьского статуту, а також законопроєкт № 11484 щодо приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Римський статут був підписаний від імені України 20 січня 2000 року на виконання розпорядження Президента України від 11 грудня 1999 року. Наразі він не ратифікований.