Президент України Володимир Зеленський розповів, що кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп почув його аргументи щодо запрошення України в НАТО.
Про це Зеленський сказав на пресконференції у Брюсселі.
Зеленський розповів, що під час свого візиту до США про запрошення України в НАТО говорив із президентом Джо Байденом, з віцепрезиденткою Камалою Гарріс і з експрезидентом Дональдом Трампом.
“Ми не знаємо, коли буде закінчення війни, але я підкреслюю, чим сильніше ми будемо, тим швидше буде дипломатичне рішення щодо справедливого миру. НАТО — тематика чутлива для США. Весь цей час вони вважали, що НАТО — це втягування Альянсу у війну. Навіть запрошення для України в НАТО — це начебто такі “червоні лінії”. А, на мою думку, юридично – ні, і це несправедливо. Якщо ви дійсно хочете, а не тільки говорите, що Україна буде в НАТО і що вона дуже важлива для безпеки європейського континенту, то це повинно співпадати з діями”, — сказав Зеленський.
За словами Зеленського, говорячи з Трампом про НАТО, президент України навів приклад Будапештського меморандуму.
“Мені здається, це зрозумілий приклад. Україна мала Будапештський меморандум. Там були ядерні держави, найбільші держави в світі, які мають вплив, які мають ядерну зброю. Серед цих країн, безумовно, були Сполучені Штати Америки, Китай, Росія, Франція — великі гравці, які мають ядерний потенціал. Віддати ядерну зброю, а партнери, які там є, гарантують територіальну цілісність і суверенітет незалежній Україні в міжнародно визнаних кордонах на 1991-го року”, — сказав Зеленський.
Він нагадав, що якщо Росія порушила цей документ, хоча вона є і була гарантером цього меморандуму.
“Цей документ не працює. Чи працюють домовленості інших великих партнеров з Росією? Ні, не працюють… Значить, в цілому, всі ці домовленості не спрацювали. Хто з цих великих країн, всіх ядерних держав, хто з цих країн постраждав? Всі? Ні. Одна — Україна. Хто віддав ядерну зброю? Всі? Ні. Одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна… І в розмові з Дональдом Трампом я йому сказав, що в нас виходить так. Який же вихід? Або в України буде ядерна зброя — і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь альянс”, — розповів Зеленський.
Він додав, що окрім НАТО, на сьогодні не знає дієвих альянсів. За його словами, Україна обирає НАТО, а не ядерну зброю.
“І я вважаю, що Дональд Трамп мене почув, він сказав, що “у вас справедливі аргументи”, — сказав Зеленський.
Перспективи вступу України в Альянс
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".
Рада Україна — НАТО
Створення Ради Україна — НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.
Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.
За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.
Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.