"З двох дуже-дуже поганих рішень обрали те, яке нам здалося менш поганим" — Гетманцев про підвищення податків

"З двох дуже-дуже поганих рішень обрали те, яке нам здалося менш поганим" — Гетманцев про підвищення податків

Гетманцев прокоментував закон про підвищення податків
Голова Комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. УНІАН

Один із авторів ухваленого 10 жовтня закону про збільшення податків 11416д, голова податкового комітету Верховної ради Данило Гетманцев прокоментував журналістам основні моменти ухваленої редакції закону.

Про нові законодавчі норми Гетманцев розповів у інтерв’ю “Економічній правді”.

Відповідаючи на запитання, що зрештою ухвалили депутати, оскільки ініціатива Мінфіну про підвищення податків зазнала багатьох змін, Гетманцев розповів, що є два великі блоки.

“Перший – це військовий збір, який порівно розкладається на всіх нас: плюс 3,5 відсоткового пункту з фонду заробітної плати. Якщо говорити про ФОПів, то перша, друга, четверта група – 800 гривень на місяць. Третя група – плюс 1 відсоток з доходу. Другий блок – це податок на надприбутки банків за ставкою 50% за 2024 рік”, — пояснив депутат.

Крім цього, за словами Гетманцева, є ще авансовий внесок для АЗС, підвищення ставок для небанківських фінансових установ з 2025 року.

“Також ми повністю знімаємо будь-які суперечності в питанні, чи треба РРО для гральних закладів, чи ні, бо вони цим маніпулюють в судах. Також враховані деякі дрібні технічні деталі”, — додав він.

Гетманцев також уточнив, коли відповідні зміни набудуть чинності. Адже Мінфін стверджував, що підвищення податків має відбутися з 1 жовтня.

Відповідаючи на запитання, чи означає це, що підвищення податків відбудеться "заднім числом", нардеп сказав:

“В частині ФОПів – так, в частині працюючих українців – з моменту набуття чинності законом. Якщо говорити про цю норму (щодо ретроспективного підвищення податків — ред.), то я з вами абсолютно погоджуюсь. Тільки виключність обставин змусила нас це рішення ухвалити”, — сказав Гетманцев.

За його словами, у вересні-жовтні виникла дилема: або вводити в дію закон з листопада і піднімати ставки ще більше (бо сума потреби нікуди не дівається) або все ж таки робити це першим жовтня.

“Ну, і з цих двох дуже-дуже поганих рішень обрали те, яке нам здалося менш поганим”, — пояснив нардеп.

Тобто, якщо підприємство вже виплатило аванс із зарплати, та заплатило військовий збір за старою ставкою, то другу частину зарплати буде оподатковувати за новою. При цьому для ФОПів зміни запрацюють ретроспективно.

“Ми ж розуміємо, що у ФОПів квартальна звітність. За четвертий квартал вони подадуть її на початку наступного року і вже тоді будуть платити новий податок”, — зазначив Гетманцев.

За словами Гетманцева, цього року ці зміни мають поповнити державний бюджет на 21 мільярд гривень — із урахуванням того, що зняли підвищення військового збору з усіх військових, а не тільки з тих, хто на передовій. В наступному році йтиметься приблизно 140 мільярдів гривень, додав він.

Верховна рада у четвер, 10 жовтня, ухвалила у другому читанні закон про збільшення податків 11416д. За проголосували 247 народних депутатів. Ухвалений документ, зокрема, не передбачає збільшення військового збору для військовослужбовців.

Документ вже підписав голова Верховної ради і 15 жовтня його передали на підпис президенту, йдеться на сайті парламенту.

Що відомо про закон про підвищення податків

18 липня Кабмін зареєстрував законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу". Серед іншого пропонувалось збільшити ставку військового збору до 5% та зобов'язати ФОПи третьої групи платити 1% збору.

У травні Forbes із посиланням на джерела в Кабміні та Верховній раді, що Міністерство фінансів працює над проєктом закону про підвищення податків. А військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%.

Голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев у березні казав, що Кабмін готує законопроєкт, за допомогою якого хочуть збільшити надходження до бюджету. Один із таких способів — збільшити військовий збір для приватних підприємців (ФОП).

3 вересня, Верховна рада не змогла ухвалити в першому читанні законопроєкт про підвищення податків №11416-д. "За" проголосували 224 народні обранці.

17 вересня Рада у першому читанні підтримала законопроєкт № 11416-д про збільшення податків. Рішення ухвалили з другої спроби.

4 жовтня профільний комітет парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав до другого читання законопроєкт про збільшення податків 11416д.

На початок