Доступна медицина на Хмельниччині: амбулаторії збудовані, але не всі працюють

Доступна медицина на Хмельниччині: амбулаторії збудовані, але не всі працюють

Доступна медицина на Хмельниччині: амбулаторії збудовані, але не всі працюють Фото: Суспільне.

На Хмельниччині в рамках державної програми «Доступна медицина» було збудовано та здано в експлуатацію 30 амбулаторій сімейної медицини. Але не в усіх громадах новозбудовані сучасні амбулаторії сімейної медицини успішно працюють.

За словами заступника голови Хмельницької ОДА Сергія Ткачука, на будівництво амбулаторій сімейної медицини за державною програмою "Доступна медицина" з державного бюджету Хмельницькій області було виділено понад 240 мільйонів гривень. Крім того, каже посадовець, кожна громада, яка брала участь у цій програмі, також виділяла на зведення амбулаторії у себе в громаді і земельну ділянку, і приблизно 800 тисяч гривень з місцевого бюджету.

Амбулаторію сімейної медицини, яка знаходиться в селі Лісові Гринівці неподалік Хмельницького, відкрили в жовтні 2019 року. Місцева жителька Світлана Князєва прийшла до амбулаторії з донькою на планове щеплення.

«У мене старший син ходить сюди до лікаря. І менша вже записана до нашого сімейного лікаря. Ніколи немає такого, щоб тут нікого не було, я задоволена. Нове приміщення, гарна лікарка і все на місці – мені дуже добре», - каже відвідувачка.

Сімейний лікар Лісогринівецької амбулаторії сімейної медицини Наталія Кошевата розповідає - амбулаторія оснащена всім необхідним обладнанням, є службовий автомобіль. Двоє сімейних лікарів обслуговують жителів села Лісові Гринівці, а також шести навколишніх сіл. За її словами, амбулаторія знаходиться на балансі сільської ради Лісогринівецької об’єднаної територіальної громади.

«З фінансуванням у нас проблем не має. Ми завжди отримуємо зарплату, а приміщення амбулаторії повністю утримується з бюджету ОТГ», - каже Наталія Кошевата.

А от амбулаторія сімейної медицини в селі Вихватнівці Кам’янець-Подільського району, яка будувалася за програмою «Доступна медицина» для Китайгородської об’єднаної громади, досі стоїть пусткою та на замку. Хоча її, як і амбулаторію в Лісових Гринівцях, теж відкривали в жовтні 2019 року.

«Вона не працює і не поставлена на баланс сільської ради Китайгородської об’єднаної громади. Бо є ряд недоліків, які були виявлені під час будівництва, вони залишилися до сьогоднішнього дня. У амбулаторії відсутнє водовідведення, немає замків у дверях всередині приміщення, несправні парадні двері. У приміщенні тріщини та грибок на стінах. Потріскалася й бруківка на дворі. Ми 16 листопада цього року направили листа в область, до «Служби єдиного замовника», який виступав замовником цього будівництва. Там є і акт, який ми склали 12 листопада, додали до нього знімки, що робиться всередині. Вже пройшло майже десять днів – реакції нема ніякої», - каже начальник земельного відділу Китайгородської об’єднаної територіальної громади Віктор Чорний.

Жителі села Вихватнівці та інших сіл громади зараз відвідують стару амбулаторію, яка залишилася у селі Китайгород, розповідає сімейний лікар Ігор Паньків.

«Зараз наша амбулаторія в Китайгороді приймає практично щодня по 1-2 пацієнтів з Вихватнівців. Добираються люди і з інших сіл, які також належать до нашої громади. Проблема в тому, що до Вихватнівецької амбулаторії їм би було зручніше добиратися, ніж сюди. Але вона після відкриття так і не відкрилася, і я не можу сказати чому», - каже сімейний лікар Ігор Паньків.

Жителі Вихватнівців обурені тим, що новозбудована у їхньому селі сучасна амбулаторія так і не запрацювала.

«Ну чого вони її не відкривають? Стільки вгрохали грошей туди і зачинено! Відкриття таке робили на все село! А маємо пшик з того всього. Приписав лікар крапельницю. Укола то я вже й сама можу вколоти, а крапельницю не поставлю. Якби були якісь медсестра чи фельдшер, хоч би ту крапельницю було кому зробити в тій амбулаторії. Аптеки нам тут дуже треба. Баби наші вже не годні, а автобуси не їдуть. Та й поїдь, сорок гривень заплати за дорогу, а тут би пішов і взяв якісь ліки. Але нема», - кажуть місцеві жителі.

За словами заступника голови Хмельницької обласної адміністрації Сергія Ткачука, будівлі амбулаторій, які будувалися за програмою «Доступна медицина» у громадах області, здані в експлуатацію. А от відповідальність за їх функціонування покладена на органи місцевого самоврядування та на Департамент охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації.

У офіційній відповіді на інформаційний запит Суспільного до департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА, за підписом заступниці голови обласної адміністрації Оксани Ситницької йдеться, що з тридцяти новозбудованих амбулаторій загальної практики сімейної медицини наразі повністю функціонує двадцять п’ять.

«У чотирьох із них не має постійного сімейного лікаря. Це, зокрема, у Залузькій та Квітневській амбулаторіях, що у Білогірському районі, ПерегІнській амбулаторії Ярмолинецького району, Пільноолексинецькій амбулаторії Городоцького району. Щойно відкрита на Хмельниччині в рамках програми «Доступна медицина» амбулаторія в селі Красностав Славутського району поки не оснащена необхідним для роботи обладнанням», - йдеться у листі з Хмельницької ОДА.

Про Вихватнівецьку амбулаторію сімейної медицини Кам’янець-Подільського району в листі з Хмельницької ОДА не має жодного слова…

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди