На брифінгу 4 грудня очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що у міністерстві не бачать сенсу запроваджувати жорсткий карантин до кінця цього року. Натомість пропонуватимуть уряду ввести локдаун вже у перші три тижні січня. Президент Володимир Зеленський зазначив, що у січні "його буде важко уникнути".
Коли варто запроваджувати локдаун, якими мають бути заходи та чому медики чекають ще й на грип цієї зими – в ефірі Українського радіо розповів радник міністра охорони здоров’я України, член громадської ради МОЗ України та заслужений працівник охорони здоров’я України Іван Сорока.
Коли варто запроваджувати локдаун
Іван Сорока каже, що медичні експерти, зокрема Українського медичного клубу та Української медичної експертної спільноти, наполягали на тому, що карантин вихідного дня не принесе серйозних допоміжних речей в контексті боротьби з коронавірусною хворобою.
"Ми розуміємо, що якщо робити якісь обмеження, які стосуються блокування розповсюдження інфекції, то треба це робити, як мінімум, на інкубаційний період: мінімум — 14 днів, а краще трошки більше. Ми також розуміємо, що є економічні ризики, які також є важливими, про які маємо думати", – каже експерт.
Читайте також: Крах бізнесу чи порятунок від СОVID-19. Чи доцільний новорічний локдаун в Україні
За словами Сороки, наразі не всі регіони достатньо забезпечені всім необхідним для боротьби з хворобою.
"У тих регіонах, де система не справляється, треба думати про те як її розвантажити. Єдина можливість розвантажити її — не допустити поширення інфекції у короткотерміновому періоді та дати передихнути системі, щоб медики могли підготувати більше місць, працівників, кисневих концентраторів. Але об’єктивно запровадження локдауна не зупинить епідемію. Люди вийдуть з дому і буде наступна хвиля хворих", – каже експерт.

На його думку, треба шукати інші варіанти та можливості, шукати стандарти в інших країнах, які дозволять нам зробити більше, щоб в Україні ця епідемія пішла на спад.
"Ми, медики, вважаємо, що сьогодні потрібно більше звернути увагу на процеси профілактики, якими багато наших громадян почали нехтувати: носіння маски, застосування антисептиків, застосування ультрафіолетових випромінювачів. Я вважаю, що перед тим як вводити карантинні заходи, можливо, треба було подумати про закриття шкіл, дитячих садочків, це теж могло б бути ефективно", – зазначив Сорока.
Чи варто припинити роботу транспорту
На думку Івана Сороки, транспортні потоки – це джерело розповсюдження інфекції. Тому, закриття лише бізнесу, а транспорту ні, не дасть достатнього ефекту.
"Мене турбує той факт, що коли ми кажемо про той чи інший вид карантину, урядовці кажуть, що не варто зупиняти транспорт. Ми запустили вірус в Україну через транспортні коридори, коли наші громадяни поверталися з відпочинку, заробітків. Авіаційний, залізний і автомобільний транспорт, пішохідні переходи — артерії, через які вірус потрапив в країну. Тому закрити бізнес і залишити транспорт — буде точковим ефектом. Про це треба чесно і відверто говорити", – сказав Сорока.

Чи хворіють на COVID-19 двічі
За словами Івана Сороки, ті громадяни, які вже перехворіли, кілька місяців не будуть схильні до повторного зараження.
"Ми ще не можемо сказати наскільки імунітет стійкий після цієї хвороби, у кожної людини це може бути по різному, але загалом від 3 до 6 місяців. Як показує мій лікарський досвід, мої пацієнти вдруге не хворіли. Тобто ті люди, які перехворіли, можуть ефективно працювати. Вони будуть драйвером економіки", – сказав він.
Читайте також: Майже 80% українців підтримують масову вакцинацію від СOVID-19 та ізоляцію хворих
"Ми наполягаємо на тому, що треба слідкувати за імуностатусом тих людей, які вже перенесли хворобу. Чому б не вносити в додаток Дія вже здорових громадян, адже вони не будуть розповсюджувати інфекцію і зможуть ефективно працювати", – додав експерт.
Що буде, коли в Україну прийде грип
На думку експерта, сезонний грип може стати серйозним викликом для медичної системи.
"Ми отримаємо високі цифри по захворюваності. Щорічно ми втрачали сотні людей від грипу. Кожне життя — це безцінне багатство, яким не можна нехтувати. Мене турбує інше, що ми декларуємо одне, а робимо трохи інше. Громадяни кажуть, що дотримуються усіх правил, а уряд — що витрачає гроші на медицину, але насправді це не так. Міністр охорони здоров’я не підтримав державний бюджет, бо видатки на охорону здоров’я заплановані не так як потрібно, не покривають збільшення зарплат медичних працівників, не забезпечують розбудову інфраструктури, розвиток системи", – додав він.