Змінити правила допиту дітей, що зазнали сексуального насильства, пропонує уповноважений з прав дитини Дмитро Кулеба.
Каже в Європі це роблять один раз і записують розмову. Більше дитину розповідати те, що сталося — не змушують.
Історія 12-річного львів'янина
Влітку у львівському районі Левандівка до дитячого майданчика підійшов юнак 18-ти років та попросив дітлахів допомогти йому витягнути мопед, що застряг неподалік на торфовищі.
Він повів їх до краю міста, до городів, через стежку з хащами. Інші діти зупинилися, однак син Олега, 12-річний хлопчик, пішов далі. Коли хлопчик повернувся, то розповів друзям і батькам про те, що його зґвалтували.
Через два дні після злочину – кривднику обрали запобіжний захід. Цього тижня досудове розслідування завершили і передали справу в прокуратуру.
Син переповідав поліцейським історію шість разів
Олег Яцків каже — в перший день його син вдома переповідав історію поліцейським 6 разів.
"Після цього ми поїхали в райвідділ на генеральний допит до слідчого, який вів ту справу. То виходить ледь не 7 разів дитину запитували те саме, в той день, коли це відбулося. Можете уявити, в якому стані була дитина", — каже львів'янин Олег Яцків.
Психолог був присутній лише у відділку, розповідає батько. На цьому допити не закінчились.
"Він був на впізнанні, потім ми їздили на експертизу і ще був слідчий експеримент. Знову ж таки все на відео знімали. Ми пройшли шлях звідки це починалося і аж до хащів десь кілометр звідси, а може й більше", — каже батько хлопця Олег Яцків.
В Україні дитину можуть допитувати стільки, скільки дозволять батьки
"Законодавство не регулює кількість допитів і дитину можуть допитувати стільки, скільки дозволять батьки. Дійсно батьки дуже часто не хочуть, щоби їхню дитину безкінечно допитували слідчі, навіть у присутності психолога", — каже юристка-кримінолог Ганна Маляр.
Спілкуватись із такими дітьми має фахівець, який знає вікову психологію, а також розуміє їхній стан після сексуального насильства. Також треба, щоб все фіксувалось на камеру.
"Психолог має навушник. Він, по-перше, може переформулювати запитання відповідно до віку. Важливо, щоб запитання не містило версію "тебе хтось рухав? ти лякалася?", щоб дитина розповіла свою версію", — каже психологиня Наталія Пашко.
Практика допитів за кордоном
За словами уповноваженого президента України з прав дитини Миколи Кулеби, за кордоном у схожих випадках дитину допитують лише раз.
"Під час цього допиту, відповідно записується це все на відео і може бути продемонстровано вже далі в суді, тому що дослідження показують, що дитина досить серйозно травмується під час багаторазових допитів", — каже Микола Кулеба.
Щоб впровадити таке в Україні, треба розробити низку законопроєктів, які вирішать питання комплексно, каже уповноважений з прав дитини. Адже для цього потрібно підготувати ювенальних слідчих, створити реєстр психологів та адвокатів, відкрити спеціальні центри, в яких будуть допитувати дітей.
Нині над цим спільно працюють у Міністерстві юстиції, комітеті Верховної Ради з правоохоронної діяльності, Міністерстві внутрішніх справ, Офісі Президента та Генпрокурора.