Операція України у Курській області — це превентивний удар через брак далекобійності, щоб запобігти створенню Росією так званих “буферних зон”, розповів президент Володимир Зеленський. Підготовка до Курської операції відбувалася таємно не через недовіру до союзників, а щоб не було витоку інформації навіть через засоби зв’язку.
Про це Зеленський розповів в інтерв’ю NBC News.
Зеленський розповів, що було розуміння від розвідок, що Росія планує робити буферну зону. Навіть відкрито Путін і його оточення заявляли, що вони хочуть побудувати вздовж українського кордону буферну зону вглиб української держави, нагадав президент.
“І ми зрозуміли, що вони не зупиняться. Вони зробили прорив на Харківщині. Слава Богу, ми там їх змогли зупинити і не дали їм окупувати Харків. А після цього у нас були сигнали, що вони можуть це зробити на півночі. Сумщина, Чернігівщина. І для нас це був би дуже серйозний виклик. Я знаю, що вони не відмовились від цих планів. І тоді ми зрозуміли, що нам потрібно провести операцію, щоб буферну зону робили не вони в нас, а ми", — розповів Зеленський.
Щоб потім не українська армія не відбивала атаки росіян, як це було в Харкові, втрачаючи територію і людей, а навпаки, робити щось неочікуване, пояснив президент. І так, за його словами, з'явилася ця операція.
За словами Зеленського, було кілька варіантів превентивного удару в Курській області.
“Якщо операція піде позитивно ось до точки — куди ми повинні вийти, а якщо вона буде більш складною — ось той мінімум, який ми повинні зробити. Вона пішла більш успішно і тому ми застосували план А”, — розповів президент.
За словами Зеленського, було кілька варіантів превентивного удару в Курській області.
“Якщо операція піде позитивно ось до точки — куди ми повинні вийти, а якщо вона буде більш складною — ось той мінімум, який ми повинні зробити. Вона пішла більш успішно і тому ми застосували план А”, — розповів президент.
Зеленський також пояснив, чому Україна вирішила не інформувати союзників, зокрема президента США Джо Байдена. За його словами, це не питання недовіри. Також не інформували дуже багато інституцій і всередині держави.
“Розумієте, це війна, і витік інформації постійний. І він може бути не від людини, він може бути по засобах зв'язку, іноді в закритих штабах є витік інформації. Тому що багато людей, багато інформації, і значить, що є можливість витоку інформації”, — сказав президент.
Він розповів, що раніше Україна мала проблеми з операцією на півдні більше року тому. Тоді про неї всі знали: всередині держави, партнери, а також росіяни.
“Росіяни знали деталі цієї операції. Коли наші війська пішли наступати на півдні, вони очікували. І війська, і фортифікаційні споруди були, всі заточені під нашу операцію. Заміновані частини полей тих доріг, якими йшла ця операція, все це було. І мінування заздалегідь. Тобто, всі знали. Ви не можете боротися, коли всі знають”, — сказав Зеленський.
Він додав, що про Курську операцію не знали не тільки партнери.
“Не знали багато служб. І розвідка українська не знала про це. Я скоротив максимально коло людей, які знали про цю операцію. І тому це було дуже несподівано. Я вважаю, що це одна із причин, що операція пройшла успішно”, — наголосив президент.
Відповідаючи на запитання, що Україна планує з територією Курської області, чи будуть її утримувати для обміну, чи перетворять на область України, Зеленський сказав, що Україні не потрібна російська територія.
“Наша операція направлена на те, щоб відновити нашу територіальну цілісність. Нам не потрібні їхні люди, їхні цивільні, їхні громадяни. Ми беремо в полон військових тільки для того, щоб обміняти на наших… І так само… нам не потрібна їхня земля. Ми не хочемо туди приносити наше українське життя”, — сказав президент.
Зеленський додав, що Курська операція посилює Україну, але “це не значить, що ми будемо міняти одну територію на іншу”. За його словами, "Курщина – це крок іншої операції, більш великої, яка є військово-політичною або військово-дипломатичною".
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.