США відмовились відправляти персонал для обслуговування F-16 в Україні — WSJ

США відмовились відправляти персонал для обслуговування F-16 в Україні — WSJ

Літаки F-16
Українські винищувачі F-16 в повітрі під час святкування Дня Повітряних сил Збройних сил України. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Адміністрація президента США Джо Байдена відхилила пропозицію направити американських цивільних підрядників в Україну для обслуговування західної військової техніки, включаючи винищувачі F-16, через занепокоєння щодо безпеки.

Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на офіційних осіб США.

За словами джерел, Рада нацбезпеки розглянула пропозицію про направлення цивільних підрядників в Україну для обслуговування винищувачів F-16 та іншої військової зброї, але розвідувальна спільнота та інші визнали це наразі занадто ризикованим.

Видання зазначає, що дебати щодо відправки американських цивільних осіб до країни, яка бореться з російськими військами, щоб допомогти підтримувати західне обладнання, тривають з перших днів війни, але нещодавно стали ще гострішими.

У Білому домі розраховують, що європейські країни візьмуть на себе більше, а можливо, всю відповідальність за обслуговування F-16.

"Розвідувальне співтовариство висловило занепокоєння з приводу перспективи того, що Росія націлиться на американських підрядників в Україні", — сказав американський чиновник.

Адміністрація не виключила відряджання американських підрядників в Україну в майбутньому, але найближчим часом вони туди не приїдуть.

WSJ зазначає, що F-16 потребує висококваліфікованого технічного обслуговування та іншої підтримки, включаючи години обслуговування за кожну годину польоту. Над кожним винищувачем зазвичай працюють десятки людей допоміжного персоналу.

Видання пише, що поки Пентагон сподівається, що українці зможуть обслуговувати F-16, усі країни, включаючи США, певною мірою покладаються на приватні компанії та їхній персонал, щоб допомогти обслуговувати складні реактивні винищувачі.

Обслуговування бойових літаків може виявитися вирішальним для оборони України на своїй території. Без цивільних підрядників, які обслуговуватимуть літаки, наприклад, ремонтуватимуть і замінюватимуть запчастини, Україні буде важко підтримувати експлуатаційні літаки, надані Заходом, пише WSJ.

"Небажання адміністрації Байдена відправляти американських підрядників в Україну для обслуговування американського та іншого західного обладнання відображає більшу дискусію щодо участі США у війні там", — йдеться у матеріалі.

Видання зазначає, що після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Білий дім відклав відправлення конкретної зброї в Україну через занепокоєння російською ескалацією лише для того, щоб дозволити надати ці системи пізніше.

Однак, як пише WSJ, видається, що обов’язок Міноборони надсилати цивільних для обслуговування обладнання, виготовленого в США, все ще є червоною лінією.

Деякі чиновники в Пентагоні висловили підтримку направленню американських підрядників для проведення технічного обслуговування, але президент Байден зі своїм радником з національної безпеки Джейком Салліваном був стурбований тим, що міністерство оборони не має адекватних планів реагування, якщо ці люди зазнають нападу.

"Ми не ухвалювали жодних рішень, і ми чітко дали зрозуміти, що не надсилаємо війська США у війну в Україну, але підрядники Міністерства оборони не виконують роботи в Україні", — сказав представник Пентагону.

Очікується, що Україна отримає суміш старих і модернізованих F-16 з Нідерландів, Норвегії, Данії та Бельгії.

Високопоставлений нідерландський військовий підтвердив, що Нідерланди оплачуватимуть приватний контракт між цивільною технічною компанією та українськими ВПС на підтримку F-16.

"Ми фінансово підтримуємо український уряд, щоб укласти ці контракти з приватними партнерами, щоб перевірити, чи зможуть вони підтримувати літак у майбутньому", — сказав генерал Онно Айхельсхайм, начальник оборони Нідерландів, виступаючи перед журналістами у Вашингтоні.

Що відомо про передачу Україні літаків F-16

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня 2023 року оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

США заявили, що можуть надати згоду на бойові літаки F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.

Після саміту G7 у 2023 році стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами. 22 травня 2023 року речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

У серпні 2023 року Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Данія говорила, що надасть 19 літаків.

У лютому 2024-го Foreign Policy, посилаючись на високопосадовців з ЄС, писало, що перші американські винищувачі F-16 з’являться в Україні орієнтовно у червні 2024 року.

Президент України Володимир Зеленський 4 серпня підтвердив, що літаки F-16 вже в Україні і виконують завдання.

На початок