Операція України в Курській області підпадає під право на самооборону — Столтенберг

Операція України в Курській області підпадає під право на самооборону — Столтенберг

Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. REUTERS/Johanna Geron

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вперше прокоментував Курську операцію ЗСУ і вважає, що вона відповідає праву України на самооборону.

Про це він заявив німецькому виданню Welt am Sonntag.

"Україна має право на самооборону. І згідно з міжнародним правом, це право не закінчується на кордоні. Понад 900 днів Росія веде безпідставну загарбницьку війну проти України і з того часу здійснила численні напади через кордон з Курської області на Україну. Російські солдати, танки та бази є законними цілями згідно з міжнародним правом", – заявив генсек НАТО.

За словами Столтенберга, президент України Володимир Зеленський дав зрозуміти, що Курська операція мала на меті створити буферну зону для стримування Росії від подальших атак.

Він зазначив, що Україна ризикує, просуваючись на російську територію.

"Як і всі військові операції, це пов’язано з ризиками. Але це рішення України, як захищати себе", — сказав Столтенберг.

Водночас генсек НАТО відкинув звинувачення Кремля в тому, що Захід був заздалегідь поінформований про плани ЗСУ зайти на російську територію.

"Україна не обговорювала заздалегідь з НАТО планування наступу на Курськ. У цьому Альянс не відігравав жодної ролі", — сказав він.

Він також наголосив на необхідності більшої підтримки України з боку Альянсу, щоб вона продовжувала захищатися і зрештою перемогла.

Бої у Курській області РФ

6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.

Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.

Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.

На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.

15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.

На початок