Китай закликає підтримати мирний план щодо України, розроблений разом із Бразилією

Китай закликає підтримати мирний план щодо України, розроблений разом із Бразилією

Лі Хуей
Спецпредставник Китаю Лі Хуей на пресконференції в Пекіні, 2 червня 2023 року. Фото: AP Photo/Ng Han Guan

Китай у вівторок закликав більше країн підтримати його мирний план для України після серії дипломатичних переговорів з Індонезією, Бразилією та Південною Африкою.

Про це пише АР.

Посланець Лі Хуей назвав ці три країни представниками Глобального Півдня та "важливими силами у просуванні миру в світі", які мають схожі позиції з Китаєм. Він зазначив, що ці країни підтримують зв'язок як з Росією, так і з Україною та прагнуть політичного врегулювання кризи шляхом діалогу та переговорів.

Раніше цього року Китай та Бразилія спільно запропонували мирний план, який передбачає проведення мирної конференції за участю як України, так і Росії, без розширення військових дій. Китай та Росія були відсутні на мирному саміті, який відбувся в Швейцарії у червні: Росію не запросили, а Китай вирішив не брати участь.

Спочатку президент України Володимир Зеленський заявляв, що Китай чинив тиск на інші країни, щоб ті не брали участь у саміті. Однак пізніше Україна визнала роль Китаю в мирному процесі через його тісні стосунки з Росією. У липні міністр закордонних справ України здійснив візит до Китаю — перший з початку війни.

Попри те, що дипломатичний діалог між Росією та Україною поки що не здається можливим, війна змінила свій характер. У серпні Україна відкрила новий фронт, атакувавши російську область Курськ, що підкреслило вразливість Росії.

Лі Хуей звернув увагу на цей інцидент і критикував західну підтримку України, зазначивши, що західні країни продовжують пом'якшувати умови для ударів по російській території. США та НАТО назвали Китай "співучасником" Росії у війні, звинувачуючи його у постачанні обладнання та технологій, що дозволяють Росії виробляти зброю для атак на Україну.

Минулого тижня США розширили санкції, включивши до них більше китайських компаній, які торгують з Росією.

23 травня 2024 року уряди Бразилії та Китаю опублікували спільну заяву щодо вирішення війни між Росією та Україною, виступаючи за політичні переговори для досягнення миру й закликали провести конференцію стосовно цього.

2 серпня МЗС Китаю заявило, що китайсько-бразильський "консенсус із шести пунктів" щодо завершення війни в Україні отримав "позитивні" відгуки з понад 110 країн світу.

На початок