Стан клімату не покращився на тлі пандемії — ООН

Стан клімату не покращився на тлі пандемії — ООН

Стан клімату не покращився на тлі пандемії — ООН
.

Рівень парникових газів в атмосфері досяг рекордних значень, попри заборону на подорожі та глобальний локдаун.

Про це свідчать дані, опубліковані Всесвітньою метеорологічною організацією ООН.

"Локдаун скоротив викиди багатьох забруднюючих речовин та парникових газів, таких як вуглекислий газ. Але будь-який вплив на концентрацію СО2 - результат сукупних минулих та поточних викидів - і насправді цей показник не перевищує звичайних щорічних коливань вуглецевого циклу", - зазначено у доповіді організації.

Вчені наголошують що наразі значення скорочення викидів дуже далеке від необхідного для того, щоб уникнути найгіршого сценарію надзвичайної кліматичної ситуації.

"Зниження викидів, пов’язане із локдауном - це лише крихітний шматок на довгостроковому графіку. Нам потрібно стійке вирівнювання кривої. Ми подолали глобальний (річний) поріг 400 част/млн у 2015 році, і лише через чотири роки ми перетнули 410 часток на мільйон. Таких темпів зростання ніколи не спостерігалося в історії наших записів", - сказав Петтері Таалас, генеральний секретар ВМО, передає The Guardian.

Так, наприклад, згідно зі спостереженнями вчених, кількість середньомісячних викидів СО2 за вересень на еталонній станції Мауна-Лоа на Гаваях становив 411,3 частинок на мільйон, тоді як у 2019 показник становив 408,5 ч/млн.

Зазначається, що середній рівень СО2 протягом усього 2019 року зростав "стрибками" - показник був більший за середній рівень викидів протягом останнього десятиліття.

Вчені підрахували, що до 2030 року викиди повинні впасти наполовину, щоб дати хороші шанси обмежити глобальне опалення до 1,5 °С, після чого сотні мільйонів людей можуть стикнутися з посиленням спеки, посухи, підвищенням частоти повеней та бідністю. На саміті ООН у Глазго країни мали обговорити скорочення викидів, але зустріч перенесена на рік через COVID-19.

"CO2 залишається в атмосфері століттями. Востаннє на Землі спостерігалася аналогічна концентрація 3–5 мільйонів років тому, коли температура була на 2-3 градуси теплішою, а рівень моря був на 10–20 метрів вищим, ніж зараз. Але не було 7,7 мільярда людей", - наголосив Таалас.

Серед парникових газів - метан, який виробляється в тваринництві, експлуатацією викопного палива та рисовими полями. Він відповідає за 17% нагрівання. Наразі його концентрація у два з половиною рази перевищує доіндустріальний рівень. Іншим важливим парниковим газом є оксид азоту, який надходить від надмірного використання добрив на фермах та спалення лісів. Зараз цей рівень на 23% вище, ніж у 1750 році.

Організація заявляє, що планеті необхідна "повна трансформація промислових, енергетичних та транспортних систем".

"Зміни є економічно доступними та технічно можливими, і вони незначно вплинуть на наше повсякденне життя лише ", - відзначив голова ВМО.

Що відомо

  • Уряд Великої Британії переніс час заборони продажу нових автомобілів з бензиновими та дизельними двигунами з 2035 на 2030 рік.
  • Дві третини країн-членів Організації об'єднаних націй виступили за створення нового глобального договору, щоб подолати забруднення пластиком.
  • В жовтні в Англії набула чинності заборона на використання пластикових трубочок і мішалок для гарячих напоїв та ватних паличок.
  • У Великій Британії заборонять акції "другий товар у подарунок", які стосуватимуться нездорової їжі. Уряд країни вживає таких заходів у рамках боротьби з проблемою ожиріння.
На початок