Оборонець Маріуполя та "Азовсталі" Дмитро Андрющенко на псевдо "Дипломат" заявив, що під час 55-го обміну полоненими між Україною та РФ, який відбувся 24 серпня, додому не повернувся жоден спецпризначенець полку Нацгвардії "Азов".
Про це він написав у Telegram.
"Дипломат" пояснив, що наразі існує 12-та бригада спецпризначення "Азов" Національної гвардії України військової частини 3057. За його словами до початку повномасштабної війни до неї входили спецпризначенці-контрактники полку "Азов" НГУ (це саме ті самі "азовці"), а також військовослужбовці-контрактники в/ч 3057 НГУ. Крім цього, у частині тоді проходили службу й строковики у складі 12-ї бригади.
При цьому Андрющенко підкреслив, що всі ці три категорії військових є "одним цілим і військовослужбовцями однієї 12-ї бригади "Азов", в/ч 3057" й додав, що "отака у нас бригада, яка має певні категорії військовослужбовців, але які поєднані".
"Кого ж саме сьогодні обміняли? Сьогодні обміняли в тому числі серед інших звільнених з полону і військовослужбовців-строковиків, які застали повномасштабку у складі військової частини 3057 НГУ, а саме з "азовців" не обміняно взагалі нікого і жодного. З числа контрактників (спецпризначенців — ред.) військової частини 3057 — 0 людей. Як міг, так і пояснив", — сказав "Дипломат".
Пізніше командир бригади НГУ "Азов" Денис Прокопенко на псевдо "Редис" також підтвердив, що в сьогоднішньому обміні полоненими вкотре немає жодного "азовця".
У своєму дописі у Facebook Прокопенко наголосив, що під час переговорів українська сторона мала значний важіль впливу під час цього обміну, виступаючи з "позиції сили", але не скористалась їм.
"Путіну було необхідно знизити тиск усередині РФ та зберегти обличчя, повернувши захоплених на Курщині строковиків. Відповідальним за обміни з української сторони необхідно було за радянськими традиціями організувати до свята медійну "перемогу". Попри те, що полонені росіяни самі просили обміняти їх на "азовців", — сказав Прокопенко.
Він зазначив, що "всім цим не скористалися" й у сьогоднішньому обміні вкотре немає жодного "азовця", а "дорогоцінний шанс та годину" — втрачено.
Прокопенко додав, що в російському полоні залишаються 900 "відданих Україні військовослужбовців", до яких там найгірше ставлення.
"День Незалежності України має бути насамперед про вдячність. Вдячність тим, хто посвятив собі право захисту України. І не в останню чергу тим, хто врятував українську незалежність, в абсолютно безвихідній ситуації виконавши наказ. У повному оточенні, без достатньої кількості зброї та медикаментів, проти в рази переважаючих сил противника. Цей тест на вдячність Україна сьогодні провалила. Завдання не виконане. Наступна спроба буде вартувати ще дорожче", — резюмував військовий.
Водночас пресофіцер бригади "Азов" Ілля Самойленко на псевдо "Гендальф" в ефірі Суспільного пояснив, що у підрозділі спецпризначенців "Азову" строковики, яких вдалося повернути в Україну 24 серпня — не служили.
"Вони були в інших підрозділах Національної гвардії, в тому числі в Києві, де вони були приписані. І я в будь-якому випадку, вітаю всі обміни, які відбуваються. Наскільки мені відомо, там ситуація типова для підрозділів, так. Тих людей, яких давним-давно хотів бачити вільними, все ще немає. Але я дуже радий, що бійці, які так довго знаходяться в полоні, їх звільняють. І я вітаю системну роботу, яка проводиться в цьому напрямку", — сказав військовий.
"Гендальф" також наголосив, що у тих, хто з російської сторони складає списки на обмін полоненими "особливе ставлення до "азовців", бо це вмотивовані воїни, більшість з яких після полону повертається до лав підрозділу.
"Тому що росіяни розуміють, що це цільні бійці, і вони важливі для оборони, і вони критичні. Тому що в нас високий відсоток тих, хто відновлюється на службі, навіть після таких довгих періодів перебування у полоні. Але понад рік ми вже своїх не бачили в обмінах, у достатніх кількостях. Але я знаю, я дуже добре розумію, наскільки це складний та складно упорядкований процес", — розповів військовий.
Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко Суспільному прокоментував слова Прокопенка про те що не обміняли жодного з 900 "азовців", які перебувають в полоні.
"Коли ти керуєш підрозділомПрокопенко — командир 12 бригади спеціального призначення "Азов", людей з якої повернули вчора, хоч це й строковики, маєш радіти, що велика частина підрозділу вийшла з полону. І неправильних/не тих обміняних не може бути. Лише є вимоги Женеви, що передовсім тяжкохворі й тяжкопоранені та жінки. Працюють над обмінами, якомога частішими, РФ не йде на обмін усіх на всіх, але масштаби окремих обмінів ростуть, головне, щоб не припинялися", — сказав він.
За словами Яценка, є певні труднощі з боку Росії щодо 900 азовців (окремий загін спецпризначення, про який і пише Прокопенко, — ред.) після того, як, зокрема, не були дотримані домовленості перебування командирів "Азову" у Туреччині21 вересня 2022 року Україна та Росія провели обмін полоненими. З російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука. П’ятеро командирів Азовсталі Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за домовленостями до кінця війни мали перебувати в Туреччині "під особистою протекцією президента Ердогана". Вони провели в країні понад дев’ять місяців після звільнення з російського полону.8 липня 2-23 року командири захисту Маріуполя разом з президентом Володимиром Зеленським прибули до Львова., але процес триває.
"Після суттєвого збільшення обмінного фонду можливостей домовлятися/впливати стало більше, обмін, що відбувся, на це не впливає", — сказав представник штабу.
Суспільне також звернулось по коментар до омбудсмена Дмитра Лубінця.
24 серпня Україна сприяння Об’єднаних Арабських Еміратів провела обмін військовополоненими з російською стороною. Додому повернулися 115 українських військових. Це вже 55-й обмін між Україною та РФ від початку повномасштабної війни. У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими зазначали, що всі з тих кого вдалося повернути в Україну — є військовослужбовцями строкової служби.
Російське інформагентство "РИА Новости" заявило, що РФ повернула 115 військовослужбовців строкової служби, які опинилися в українському полоні в Курській області.
Доповнено коментарем представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка 25 серпня о 16:30.