Адміністрація Джо Байдена ухвалила рішення надати Україні новий пакет військової допомоги на суму приблизно $125 мільйонів, повідомили американські офіційні особи.
Про це 22 серпня писало агентство Associated Press, а 23 серпня надання пакета (хоча без уточнення суми) підтвердив американський президент Джо Байден.
У заяві на сайті Білого дому він каже, що напередодні Дня Незалежності України розмовляв телефоном із президентом Володимиром Зеленським і підтвердив непохитну підтримку США у війни проти російської агресії.
"Саме тому я пишаюся тим, що сьогодні ми оголосимо про новий пакет військової допомоги для України. Він включає ракети ППО для захисту критичної інфраструктури України; обладнання для боротьби з безпілотниками і протитанкові ракети для захисту від еволюціонуючої тактики Росії на полі бою; а також боєприпаси для солдатів на передовій і мобільні ракетні комплекси, які їх захищають", — ідеться в тексті адміністрації президента Байдена.
Пізно ввечері 23 серпня Зеленський також повідомив про розмову з Байденом. Український й американський президенти, як зазначається, скоординували подальші двосторонні контакти.
Як пише АР, ця допомога надається на тлі спроб Вашингтона краще зрозуміти, як український наступ на території Росії, зокрема в районі Курська, вписується у ширші стратегічні цілі на полі бою.
Зеленський подякував за нові санкції США проти Росії та новий оборонний пакет від Штатів.
"Україна критично потребує постачання зброї з оголошених пакетів, зокрема додаткових систем ППО для надійного захисту міст, громад і критичної інфраструктури", — зауважив він.
До пакета допомоги входять ракети для систем протиповітряної оборони, боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS), комплекси "Джавелін" та інші протитанкові ракети, засоби протидії дронам і електронній боротьбі, боєприпаси калібру 155 мм і 105 мм, техніка та інше обладнання.
Цю зброю надають через механізм президентського вилучення, що означає, що вона буде взята з запасів Пентагону та може бути доставлена в Україну швидше. Офіційне оголошення про новий пакет допомоги очікується вже в п'ятницю, напередодні Дня Незалежності України.
Ця допомога надійде в момент, коли українські сили продовжують розширювати свій несподіваний наступ на території Росії, де, за словами офіційних осіб, вони захопили близько 100 квадратних кілометрів території в районі Курська. Водночас російські війська просуваються на сході, поблизу українського міста Покровськ, яке є важливим логістичним вузлом.
У Пентагоні зазначають, що США продовжують обговорювати з українським керівництвом довгострокові цілі операції в Курську, особливо на тлі російського просування поблизу Покровська.
Речниця Пентагону Сабріна Сінгх зазначила, що США розуміють бажання України створити буферну зону вздовж кордону, проте адміністрація досі має питання щодо того, як це сприяє загальним військовим цілям України.
Президент України Володимир Зеленський у четвер здійснив свій перший візит до прикордонної зони, де його сили почали наступ 6 серпня. Він заявив, що українські військові взяли під контроль ще одне російське село та захопили більше військовополонених.
Цей останній пакет допомоги збільшує загальну суму військової допомоги США Україні до понад $55,7 мільярда з моменту вторгнення Росії у лютому 2022 року.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
Оновлено о 22:18 23 серпня. Додано підтвердження від Джо Байдена.
Доповнено о 22:57. Додано реакцію Володимира Зеленського.