Президент України Володимир Зеленський доручив уряду затвердити національну стратегію ветеранської політики, а також стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.
Про це він сказав на VII Щорічному міжнародному ветеранському форумі "Україна. Ветерани. Єдність", передає кореспондент Суспільного.
Президент сподівається на те, що саме ветерани стануть рушійною силою змін в Україні після перемоги.
"У нас є велика надія саме на ветеранську спільноту України. Будь-яка нація, яка пройшла шлях трансформації та здобула своє місце серед справжніх лідерів світу, спиралась на цьому шляху на ті чи інші ключові спільноти у суспільстві. Спільноти змін. Зараз у нашій державі такою спільнотою можуть стати саме ветерани", — сказав він.
Зеленський наголосив, що це правильно і потрібно для держави, щоб ветеранська спільнота України була цілковито інтегрована в суспільне життя і була "провідником змін для України". І саме з цією метою має бути організована державна ветеранська політика.
"Ключовий сенс такої політики — герої. Це шана до захисників, до захисниць України, їх захист, реальна підтримка дієва, без бюрократії, з можливістю надалі реалізувати себе заради України та українців, заради власного розвитку, заради своєї сім’ї, своєї громади... Сьогодні для забезпечення цього своїм указом я доручив уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики та Стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя", — сказав президент.
Він зазначив, що ці документи відображають усі сфери взаємодії держави і ветерана: "Від початкових кроків у поверненні воїна до цивільного життя, до можливості ветерана зміцнювати життя громади, регіону, держави".
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів про основні напрямки роботи:
- Діджиталізація ветеранських сервісів, спрощення процедур, запровадження нових послуг, масштабування "єдиних вікон" для ветеранів у ЦНАПах.
- Запровадження інституту помічника ветерана. Помічники мають допомагати і супроводжувати ветерана на різних етапах. До кінця року планують підготувати близько 3 тисяч спеціалістів. На це в бюджеті передбачено 2.9 млрд грн.
- Формування мережі ветеранських просторів, де в одному пункті ветерани отримуватимуть юридичну, соціальну, інформаційну та інші види підтримки.
Працевлаштування та бізнес для ветеранів
За словами Шмигаля, ветерани можуть поглибити знання і вміння або отримати професію через Центри профтехосвіти Держслужби зайнятості або через відповідні Центри ветеранського захисту. Таких центрів при вишах є 19.
Власний бізнес за програмою "ЄРобота". Близько 900 ветеранів отримали від держави понад 410 млн грн на започаткування і розвиток бізнесу.
Лікування та реабілітація
За словами прем'єра, влада ставить амбітні цілі відкрити в усіх регіонах сучасні Центри реабілітації для військовослужбовців і ветеранів. Окрема увага приділяється інклюзивному й безбар'єрному середовищу.
Крім того:
- Впроваджено відшкодування для ветерана за стоматологічну допомогу
- Діє психологічна допомога для ветеранів та сімей.
- Розширено програму з протезування.
- Держава збільшує замовлення на реабілітологів та психологів, які працюватимуть з ветеранами.
Міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що в міністерстві створили управління психологічної підтримки, що займається реінтеграцією в мирне життя.
Крім того, МОУ планує протягом двох років провести реконструкцію військових шпиталів у 12 містах. Перша черга реновації: Дніпро, Одеса, Харків, Київ, Вінниця; друга черга шпиталів у Житомирі, Луцьку, Львові, Полтаві, Рівному, Хмельницькому, Хмільнику.
Військова медицина буде на рівні наших західних партнерів", — сказав Умєров.
Житло для ветеранів
За словами Шмигаля, минулого року 2600 ветеранів та їхніх сімей отримали від держави компенсації на придбання житла. На цей рік на компенсації виділено 5,7 млрд грн, доступні іпотечні програми.
Меморіальне кладовище
Для держави і нації важливо загалом переосмислити й унормувати культуру місць поховання українських Героїв, заявив Шмигаль.
За словами прем'єра, для швидкого розв'язання проблемних питань при уряді створено спеціальну Координаційну раду за участю посадовців, рідних загиблих Героїв, громадського сектору, науковців, незалежних експертів.