Ранкова ракетна атака Київщини; із законопроєкту про заборону РПЦ МП в Україні прибрали всі "суперечливі моменти" та незабаром Рада проголосує за документ; у травневому підпалі порту Медулін у Хорватії звинувачують українців; Зеленський вчергове попросив міжнародних партнерів "прибрати бар'єри" на далекобійні удари ЗСУ по об'єктах армії РФ — Суспільне підготувало головні новини ранку 18 серпня.
1. Близько 05:00 ранку 18 серпня Росія застосувала балістичне озброєння для завдання ракетного удару по Києву. За попередніми даними ракети були уражені на підльоті до столиці. Станом на цю хвилину в Києві не зафіксовано руйнувань, інформації щодо потерпілих не надходило.
Про це повідомили у КМВА.
Там наголосили, що це вже третій обстріл столиці балістикою у серпні з чітким інтервалом у 6 днів між кожною атакою.
За інформацією, яка перевіряється, РФ знову, втретє поспіль, найімовірніше, застосувала північнокорейські балістичні ракети типу "KN-23".
"Крім того, практично одночасно з балістикою, в бік Києва заходило кілька ударних БпЛА ворога. Але наші воїни ППО завчасно зробити так, щоб кияни не чули навіть звуків бойової роботи. Всі дрони противника були знищенні далеко за межами міста", — йдеться у повідомленні.
2. Спікер Верховної ради України Руслан Стефанчук сказав, що із законопроєкту №8371 про заборону Російської церкви в Україні прибрали всі суперечливі моменти. За документ голосуватимуть на найближчому засіданні ВРУ. В релігійних організацій, пов'язаних з РФ, буде до 9 місяців, аби перервати всі зв'язки.
Про це голова ВР розповів в інтерв'ю в ефірі телемарафону "Єдині новини".
Стефанчук сказав, що в законопроєкті "гасла замінили юридичними конструкціями", тому що не можна "нашвидкуруч прийняти недосконалий закон, який не буде працювати". Законопроєкт під час редагування з 1,5 сторінки виріс до 25 сторінок, зауважив політик.
"Це вже є конкретний механізм, який спрямований на захист конституційного ладу у сфері релігійної свободи й інших релігійних прав громадян".
На думку спікера ВРУ, цей документ дасть реальну можливість "відскоблити" Росію від будь-яких релігійних організацій, які існують в Україні. "Російська церква в Україні буде заборонена. І це чітке положення, що передбачає стаття 3 цього законопроєкту".
За цей законопроєкт проголосують на найближчому засіданні Верховної ради. Стефанчук, згідно із законом, не має права називати дату засідання, але сказав в ефірі телемарафону, що це "буде найближчими днями".
Контекст: Рада церков 17 серпня оприлюднила заяву, де засуджує діяльність Російської православної церкви, яка підтримує війну РФ в Україні. Також ВРЦіРО підтримала законодавчу ініціативу Зеленського про заборону діяльності релігійних організацій, які пов'язані з державою-агресором.
3. У Хорватії правоохоронці визначили, що троє громадян України підпалили порт Медулін у середині травня. Тоді згоріло 22 човни. Українців досі шукають.
Про це 16 серпня повідомила поліція істрійського регіону.
Співробітники поліції загального відділу боротьби зі злочинністю поліцейського управління Істрії завершили слідство у справі про пожежу в порту Медулін.
Поліція визначила, що винні троє громадян України — 28-річний та двоє 25-річних чоловіків. Слідство встановило, що чоловіки за попередньою змовою 14 травня прибули до Хорватії з Польщі та припаркували автомобіль в районі Медуліна, звідки попрямували в напрямку морської частини порту.
Близько 3:40 ночі, поки двоє інших зловмисників були на варті, один прослизнув через огороджену частину пірса та попрямував у напрямку причалів. Підозрюваний кинув на судно пляшку з горючою рідиною.
Це спричинило пожежу, яка поширилася на 34 пришвартовані судна в порту, 22 з яких вщент згоріли, а інші були частково пошкоджені вогнем. Власник через займання зазнав збитків на суму близько 2 млн євро. "Співробітники поліції інтенсивно розшукують зловмисників, які наразі не перебувають на території Республіки Хорватія, та порушили проти них кримінальні справи відповідному державному прокурору", — ідеться в заяві поліції.
4. Президент України Володимир Зеленський звернувся до міжнародних союзників Києва. Він попросив "прибрати бар'єри" на далекобійні удари Збройних сил по об'єктах армії РФ.
Про це Зеленський сказав у відеозверненні.
"Нам, безперечно, важливо, щоб партнери прибрали барʼєри, які заважають нам послаблювати російські позиції саме так, як цього потребує хід війни. Далекобійність для наших сил – це відповідь на всі найбільш важливі, на всі найбільш стратегічні питання цієї війни", — підкреслив глава держави.
Якби далекобійні удари з боку України були достатніми, каже Зеленський, ЗСУ б позбавили російську армію можливості просуватися.
"Будемо посилювати нашу дипломатичну роботу. Будемо наполягати на тому, що потрібні сміливі кроки, сміливі рішення", — додав політик. За його словами, українська влада звертатиметься до США, Великої Британії, Франції та інших держав-партнерів.
Він наголосив, що Британія показує лідерство в підтримці України, але зараз "ситуація уповільнилась", і це потрібно виправити, бо "далекобійність для нас — дійсно принципова річ".
Кілька слів Зеленський сказав і про операцію Сил оборони України в Курській області РФ. Згідно з доповіддю головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, операція в тому регіоні наразі триває так, як розраховувала Україна.
"Хоробрість українців робить великі речі. Зараз зміцнюємо наші позиції. Плацдарм нашої присутності стає сильнішим", — зауважив президент.
Контекст: Зеленський неодноразово просив дозволу використовувати надані США далекобійні ракети ATACMS і британські Storm Shadows для ударів по цілях у глибині Росії, але щоразу отримував відмову через побоювання, що це може призвести до ескалації конфлікту.