Спікер Верховної ради України Руслан Стефанчук сказав, що із законопроєкту №8371 про заборону Російської церкви в Україні прибрали всі суперечливі моменти. За документ голосуватимуть на найближчому засіданні ВРУ. В релігійних організацій, пов'язаних з РФ, буде до 9 місяців, аби перервати всі зв'язки.
Про це спікер розповів в інтерв'ю в ефірі телемарафону.
Стефанчук сказав, що в законопроєкті "гасла замінили юридичними конструкціями", тому що не можна "нашвидкуруч прийняти недосконалий закон, який не буде працювати". Законопроєкт під час редагування з 1,5 сторінки виріс до 25 сторінок, зауважив політик.
"Це вже є конкретний механізм, який спрямований на захист конституційного ладу у сфері релігійної свободи й інших релігійних прав громадян".
На думку спікера ВРУ, цей документ дасть реальну можливість "відскоблити" Росію від будь-яких релігійних організацій, які існують в Україні. "Російська церква в Україні буде заборонена. І це чітке положення, що передбачає стаття 3 цього законопроєкту".
За цей законопроєкт проголосують на найближчому засіданні Верховної ради. Стефанчук, згідно із законом, не має права називати дату засідання, але сказав в ефірі телемарафону, що це "буде найближчими днями".
Всі питання щодо РПЦ після ухвалення законопроєкту будуть вирішуватися демократично та цивілізовано, каже спікер. Спочатку через адміністративну процедуру, і далі, якщо не буде згоди релігійної організації, — через суд.
Якщо будуть підозри на те, що в організації є зв'язок з Росією, експертна комісія це визначатиме. У релігійних організацій буде 9 місяців, щоби порвати ці зв'язки.
Президент Володимир Зеленський поінформував, що обговорив з Радою церков та релігійних організацій законопроєкт про заборону УПЦ МП. За його словами, підтримка з їхньої сторони у цьому питанні є.
Рада церков 17 серпня оприлюднила заяву, де засуджує діяльність Російської православної церкви, яка підтримує війну РФ в Україні. Також ВРЦіРО підтримала законодавчу ініціативу Зеленського про заборону діяльності релігійних організацій, які пов'язані з державою-агресором.
Що відомо про заборону УПЦ МП в Україні
У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки Московський патріархат. Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік.
Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
Депутати Хмельницької міськради позбавили права на користування УПЦ МП територією Свято-Покровського собору, де сталася сутичка між колишнім військовим та священнослужителем. Рішення підтримали одноголосно. Також на сесії заборонили усім релігійним організаціям УПЦ МП користуватись земельними ділянками, які перебувають в комунальній власності громади.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів церкви мають російське громадянство, мовиться в розслідуванні "Української правди". В УПЦ МП назвали цю інформацію "недостовірною та маніпулятивною" і заявили, що митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій визнав, що мав російський паспорт, однак начебто ніколи ним "не цікавився", а після вторгнення РФ в Україну "полишив російське громадянство.
Депутати Рівненської облради на позачерговій сесії проголосували за заборону УПЦ МП на території області. Також вони звернулись до Кабміну із проханням припинити договори оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимоги українського законодавства.
Діяльність УПЦ МП також заборонили на Волині — за рішення одноголосно проголосували депутати облради.
19 жовтня 2023 року Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією. Зокрема Української православної церкви МП.
5 березня 2024 року Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт у другому читанні.