Статус операції в Курській області, "зона безпеки", зобовʼязання перед місцевими. Юристи відповідають на основні питання

Статус операції в Курській області, "зона безпеки", зобовʼязання перед місцевими. Юристи відповідають на основні питання

Дорожній вказівник на російсько-українському кордоні в Сумській області
Дорожній вказівник на російсько-українському кордоні в Сумській області, 13 серпня 2024 року. AP/Evgeniy Maloletka

Другий тиждень Збройні сили України проводять операцію в Курській області РФ. Там створили військову комендатуру та планують влаштувати гуманітарний коридор для евакуації мешканців області. Як варто кваліфікувати ці дії? Які зобовʼязання перед місцевим населенням є у ЗСУ? Відповідаємо на головні питання.

Чи законне просування ЗСУ в Курській області

Так. Війну розпочала Росія. Україна, згідно з 51 статтею статуту ООН, має право на захист та сама вирішує, де це робити — на своїй території, чи країни-агресорки. "Україна має невідʼємне право захищати суверенітет та цілісність настільки ж, наскільки Росія порушила ці принципи", — пояснює у розмові з Суспільним Марк Елліс, експерт з міжнародного права, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів.

Курська область — один з регіонів РФ, звідки Росія завдає ударів по Україні. "Це виправдовує фокус України до цього регіону. Дії України відповідають міжнародному праву — це самооборона", — говорить Елліс.

Контроль чи окупація — який термін коректно вживати

Міжнародне гуманітарне право (або право збройних конфліктів) визначає два режими: ведення бойових дій та контролю над територією противника. Другий звикли називати окупацією. Наталія Хендель, експертка Фонду підтримки фундаментальних досліджень, зазначає: окупація може бути правомірною і ні.

"Неправомірна окупація — це те, що вчиняє РФ, починаючи з 2014 року. Це стосується окупації й Криму, і східних областей України. Ця окупація є наслідком агресії, порушенням імперативних норм міжнародного права — наприклад, територіальної цілісності України", — каже експертка. Що таке правомірна окупація, можемо зрозуміти на прикладі, додає Хендель: після Другої світової війни територія нацистської Німеччини була окупувана та поділена на зони контролю. Тож обʼєктом окупації була держава-агресорка, яка порушила норми міжнародного права.

Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, зауважує: сама по собі окупація не є порушенням міжнародного права: "Це фактична ситуація, щодо якої існує певний масив норм, прав та обов'язків. У нас склалося негативне ставлення до режиму окупації через дії РФ, для якої окупація і дотримання Status quo ante bellum ("ситуація, яка існувала до війни") було нічим, і її головною метою була анексія українських територій. Українські Збройні Сили такої мети не переслідують".

Що таке "зона безпеки"

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, заявила, що Сили оборони створюють "зону безпеки" (або "буферну зону") на контрольованих ними територіях Курської області. Такі безпекові зони передбачені міжнародним гуманітарним правом, каже Наталія Хендель. Вони потрібні, щоб мінімізувати шкоду для цивільних через бойові дії.

Проте, щоб створити такі зони за міжнародними правовими нормами, має бути угода з російською стороною. "Ми розуміємо, що РФ з максимально низькою ймовірністю погодиться. Це означає, що Україна в односторонньому порядку бере на себе зобов'язання гарантувати безпеку місцевих. Але це не означає, що Російська Федерація не буде обстрілювати цю територію і не буде ставити власне населення під небезпеку і ризики", — каже Катерина Рашевська.

Що зобовʼязані робити ЗСУ для цивільних росіян

За словами Наталії Хендель, насамперед увага має приділятися вразливим категоріям — жінкам, зокрема породіллям та вагітним, дітям, літнім людям та людям з інвалідністю. Цивільним мають гарантувати доступ до їжі, води, ліків.

Також Україна має забезпечити "функціонування медичної й освітньої систем та санітарні умови, тобто все, щоб населення мало змогу вижити в умовах збройного конфлікту", — пояснює Хендель.

Куди законно евакуйовувати росіян з Курської області

"За підрахунками від 180 до 200 тисяч людей нині потребують евакуації із даних прикордонних регіонів. За російськими відомостями 120 тисяч добровільно евакуювалися в напрямку РФ. Ще десь дві тисячі вони "загубили", не знають, що з ними. Припускаю, це ті, хто продовжує перебувати на окупованих Україною територіях, і щодо них у нас виникають обов'язки", — каже Рашевська.

Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права евакуація може відбуватися в декількох напрямках.

По-перше, в межах території Курської області, що контролюють Сили оборони.

По-друге, на іншу територію Росії за домовленістю з нею. При цьому, неприпустимо вивозити цивільних на окуповані РФ території України (що планує робити Росія). Це, за словами Катерини Рашевської, може вважатися колонізацією.

Третій варіант — евакуація росіян на територію України. Рашевська пояснює, це має відбуватися тільки за їхньої згоди, а тим, кого вивозять, мають пояснити, чому і куди їх везуть та проконсультувати про можливі статуси, які вони можуть отримати на території України. Йдеться і про статус біженця, і про тимчасовий захист, який надає додаткові гарантії, зокрема — виплати. Також Україна має домовитися з партнерами про повернення росіян у РФ через треті країни, якщо вони матимуть таке бажання.

Ще один сценарій евакуації — перевезення цивільних із зони бойових дій на територію нейтральної держави. Але для цього потрібна згода й України, і Росії, і цієї третьої країни.

Окупація — чи це обовʼязково надовго

За міжнародним правом, окупація — це тимчасовий режим, який має звершитися після досягнення військової мети. Та, як зазначає Марк Елліс, рішення, як далеко можуть просуватися українські війська територією Росії, повинно мати військове обґрунтування. Зокрема — якщо Україна такими діями підвищує обороноспроможність та безпеку власних громадян.

"Я вірю, що Україна дотримуватиметься міжнародних правових стандартів. Вона це робила, тож гадаю, продовжуватиме і далі. Відповідальність міжнародної спільноти, включно з моєю організацією і моя особисто — переконатися в цьому, або висловитися, якщо стане інакше", — каже Елліс.

На початок