Президент України Володимир Зеленський 17 серпня звернувся до міжнародних союзників Києва. Він попросив "прибрати бар'єри" на далекобійні удари Збройних сил по об'єктах армії РФ.
Про це Зеленський говорив у вечірньому відеозверненні.
"Нам, безперечно, важливо, щоб партнери прибрали барʼєри, які заважають нам послаблювати російські позиції саме так, як цього потребує хід війни. Далекобійність для наших сил – це відповідь на всі найбільш важливі, на всі найбільш стратегічні питання цієї війни", — підкреслив глава держави.
Якби далекобійні удари з боку України були достатніми, каже Зеленський, ЗСУ б позбавили російську армію можливості просуватися.
"Будемо посилювати нашу дипломатичну роботу. Будемо наполягати на тому, що потрібні сміливі кроки, сміливі рішення", — додав політик. За його словами, українська влада звертатиметься до США, Великої Британії, Франції та інших держав-партнерів.
Він наголосив, що Британія показує лідерство в підтримці України, але зараз "ситуація уповільнилась", і це потрібно виправити, бо "далекобійність для нас — дійсно принципова річ".
Кілька слів Зеленський сказав і про операцію Сил оборони України в Курській області РФ. Згідно з доповіддю головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, операція в тому регіоні наразі триває так, як розраховувала Україна.
"Хоробрість українців робить великі речі. Зараз зміцнюємо наші позиції. Плацдарм нашої присутності стає сильнішим", — зауважив президент.
Зеленський неодноразово просив дозволу використовувати надані США далекобійні ракети ATACMS і британські Storm Shadows для ударів по цілях у глибині Росії, але щоразу отримував відмову через побоювання, що це може призвести до ескалації конфлікту.
Британське видання The Times з посиланням на джерело в уряді Великої Британії повідомило, що Сполучені Штати понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати ракети Storm Shadow по території Росії.
Водночас на тлі операції ЗСУ в Курській області Німеччина, Канада та Іспанія заявили, що Україна може використовувати надану ними зброю на свій розсуд.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.