У четвер, 15 серпня, в столиці Катару Досі розпочався новий раунд переговорів про припинення вогню в Секторі Гази.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела.
Представники ХАМАСу не приєдналися до переговорів. Однак посередники планували проконсультуватися з переговорною групою ХАМАСу, що базується в Досі, після зустрічі, повідомив агентству офіційний представник переговорів.
До складу ізраїльської делегації входять голова розвідки Давид Барнеа, голова служби внутрішньої безпеки Ронен Бар і начальник відділу захоплення заручників Ніцан Алон, повідомили в середу представники оборони.
Директор ЦРУ Білл Бернс і посол США на Близькому Сході Бретт Макгерк представлятимуть Вашингтон на переговорах, скликаних прем'єр-міністром Катару шейхом Мухаммедом бін Абдулрахманом Аль Тані. Також у Досі перебуває глава єгипетської розвідки Аббас Камель.
Джерело в ізраїльській переговорній групі повідомило Reuters, що прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу надав делегатам значну свободу дій щодо кількох суттєвих розбіжностей. Серед них — присутність ізраїльських військ у Газі, послідовність звільнення заручників і обмеження доступу до північної частини анклаву.
Напередодні переговорів ХАМАСу заявив посередникам, що якщо Ізраїль зробить "серйозну" пропозицію, яка буде відповідати попереднім пропозиціям руху, то представники Хамасу продовжать брати участь у переговорах.
Високопоставлений представник ХАМАСу Самі Абу Зухрі заявив Reuters, що рух відданий переговорному процесу. Він закликав посередників забезпечити прихильність Ізраїлю пропозиції, з якою ХАМАС погодився на початку липня, яка, за його словами, покладе край війні. Пропозиція вимагає повного виведення ізраїльських військ з Гази.
Агентство зазначає, що погрози з боку Тегерана відповісти на вбивство Ханії додали переговорам додаткової важливості. Три високопоставлені іранські чиновники заявили, що лише угода про припинення вогню в Газі може утримати Іран від прямої відплати Ізраїлю. Водночас, можлива ескалація з боку підтримуваного Іраном руху “Хезболла” також впливає на перспективи — Ізраїль ліквідував старшого військового командира цього угруповання Фуада Шукра.
Угода про припинення вогню має на меті припинити бойові дії в Газі і забезпечити звільнення ізраїльських заручників, утримуваних в анклаві, в обмін на багатьох палестинців, ув’язнених Ізраїлем, але дві сторони не можуть домовитися про послідовність дій та інші питання.
ХАМАС хоче укласти угоду про припинення війни та виведення ізраїльських військ із Гази як основну передумову для звільнення заручників.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху своєю чергою каже, що погодиться лише на паузу в боях, щоб дозволити повернутися додому якнайбільшій кількості заручників. Він неодноразово заявляв, що війна може закінчитися лише тоді, коли ХАМАС буде знищено.
Раніше стало відомо, лідери США Катару та Єгипту закликали Ізраїль і ХАМАС відновити переговори щодо угоди 15 серпня або в Досі, або в Каїрі.
Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом
31 травня Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за словами президента США, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.
План припинення вогню складається з трьох етапів:
- Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
- Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
- Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.
23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".