Десять днів триває операція Сил оборони на території Росії. За цей час ЗСУ взяли під контроль 82 населені пункти та створили військову комендатуру. Що пишуть іноземні медіа про цілі Києва та наслідки операції — зібрало Суспільне.
Наступ в Курській області може допомогти США ухвалити кращі рішення в потенційній війні з Китаєм, пише для видання Foreign policy Весс Мітчелл, директор The Marathon Initiative та експомічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії. За його словами, оптимальний підхід для Сполучених Штатів — використати цю операцію ЗСУ як можливість завдати РФ опосередкованої поразки швидше, ніж Китай буде готовий діяти проти Тайваню.
"Даючи українцям необхідні засоби, з огляду на їхні досягнення, Вашингтон має шанс допомогти Києву змусити Москву сісти за стіл переговорів, виграти час для переозброєння Заходу, що дозволить США переключити увагу на Індо-Тихоокеанський регіон", — каже експерт.
Польське видання RMF24 поговорило з координатором програми Східної Європи Польського інституту міжнародних відносин Даніелем Шеліговським. Він вважає, що Курська операція дає надію на початок діалогу між Росією та Україною восени: "Ми за два кроки від активізації дипломатії". Ймовірність перемовин стане ще більшою, припускає експерт, якщо на виборах президента США переможе Дональд Трамп: "Вони (українці) побоюються, що Трамп обумовить військову допомогу готовністю до переговорів з росіянами. Тож сигналізують про цю готовність, звідси й дії Зеленського".
Доктор Толга Сакман, очільник Стамбульського центру DİPAM, написав для турецького Anadolu колонку. В ній він каже, що після заколоту "вагнерівців" в червні 2023 року, Курська операція — найбільший виклик для Володимира Путіна. Сакман також вважає, що бойові дії у РФ зміцнять позицію України в можливих мирних переговорах з Росією.
Інші цілі України, на думку Сакмана: послабити російську армію — як у цілому, так і на основній лінії фронту, створити буферну зону для прикордонних районів України та викрити блеф Путіна про "червоні лінії" та погрози ядерною зброєю.
"Ця операція є важливим кроком, щоб показати Росії й особливо Заходу, що Україна не приречена. Київ хоче продемонструвати, що він може виграти, якщо Захід збільшить постачання зброї", — говорить Сакман.
The New York Times у своєму аналізі каже, що Київ має кілька варіантів дій. Перший — продовжувати просуватися вглиб Росії. Другий — закріпитися на території, яку контролюють Сили оборони. Третій — враховуючи ситуацію на Покровському напрямку, де наступає РФ, вирішити, що вже довів як Заходу, так і Москві, що Росія не є непереможною. І відступити.
"Можливо, українці намагаються переконати Захід, що не здадуться, і що США, зокрема, повинні дозволити їм використовувати американські крилаті ракети великої дальності всередині Росії", — ідеться в матеріалі NYT.
Журналісти британського Economist звертають увагу, що операція в Курській області збіглася з 81-ю річницею розгрому нацистської Німеччини в тому ж регіоні. Видання називає це "Другою Курською битвою".
BBC говорить про наступ Сил оборони як про найсміливіший та найризикованіший крок України цього року. Високопоставлений британський чиновник у коментарі журналістам похвалив планування операції: "Найбільш дивовижним у цьому є те, як добре українці опанували комбіновану війну. Вони розгорнули все — від протиповітряної оборони до радіоелектронної боротьби, а також бронетехніку і піхоту. Це вражає".
Канадська телерадіомовна корпорація CBC оприлюднила розмову з журналісткою Сьюзен Боннер. На її погляд, основна мета Курської операції — змінити упереджене ставлення до перебігу війни. Протягом останнього року українці були в обороні. Дедалі частіше лунали заклики до мирних перемовин та спонукання віддати території в обмін на мир. "Тож українцям вдалося змінити наратив", — каже Боннер.
Путін через вторгнення в Курську область може відчувати загрозу режиму, вважає журналістка: "Коли справи йдуть погано, він мовчить. У перші кілька днів Путіна ніде не було видно, бо у них не було відповіді, вони були заскочені зненацька".
Боннер також припускає, що ця операція не є "червоною лінією" для Москви, після якої та може застосувати ядерну зброю: "Українці продемонстрували, що вся ця логіка, якою ми керувалися на Заході щодо страху ескалації, була самостримуванням".
А от видання Al Jazeera зібрало думки прокремлівських журналістів і проросійських експертів. Росіяни (зокрема Михайло Ростовський з газети "Московський комсомолець", політик Леонід Гозман) називають українців сильним супротивником, з яким треба бути напоготові.
Олексій Малінін, засновник Центру міжнародної взаємодії та співпраці, сказав Al Jazeera, що з російської точки зору операція в Курській області є контрпродуктивною для мирних переговорів.