Громадянку США та Росії засудили до 12 років за пожертву Україні

Громадянку США та Росії засудили до 12 років за пожертву Україні

Громадянка США та Росії Ксенія Кареліна
Ксенія Кареліна на судовому засіданні в Єкатеринбурзі, Росія, 15 серпня 2024 року. REUTERS/Dmitry Chasovitin

У Росії засудили до 12 років колонії загального режиму громадянку США та Росії Ксенію Кареліну. Її звинувачують у держзраді за пожертву розміром 51 долар благодійній організації, яка підтримувала Україну.

Про це повідомляє ВВС.

Суддя, який ухвалив вирок, був тим самим, що й у справі американського журналіста Wall Street Journal Евана Гершковича.

Кареліна має як російське та американське громадянство. Вона жила в Лос-Анджелесі та отримала американське громадянство у 2021 році. Її заарештували в січні, коли вона відвідувала сім'ю в Єкатеринбурзі.

Кареліна стверджує, що надіслані гроші мали допомогти постраждалим з обох сторін конфлікту, однак російська влада звинуватила її у фінансуванні організації, яка надає допомогу українській армії.

Адвокат Кареліної, Михайло Мушайлов, заявив, що його клієнтка визнала факт переказу коштів, але не мала наміру сприяти військовим діям. Організація "Разом для України", якій вона зробила пожертву, стверджує, що займається виключно гуманітарною допомогою.

Судовий процес проходив за зачиненими дверима. Кареліну визнали винною у державній зраді та засудили до ув’язнення в колонії загального режиму. Прокуратура спочатку вимагала 15 років ув’язнення, але суд виніс вирок у 12 років.

Як пише видання, Кареліна стала з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році влада РФ значно посилила переслідування антиурядових активістів і тих, хто підтримує Україну. За останній рік Володимир Путін підписав указ, що збільшує максимальний термін ув’язнення за державну зраду з 20 років до довічного. Кареліна планує подати апеляцію на вирок, але її адвокат визнає, що перспективи невтішні.

Засудження Кареліної викликало занепокоєння серед правозахисників і резонанс у США. Її бойфренд, боксер Кріс ван Герден, висловив своє розчарування діями Державного департаменту США, зазначивши, що Кареліна не була включена до останнього списку на обмін полоненими, попри його численні звернення.

Кареліна була затримана під час свого першого візиту до Росії після набуття американського громадянства, що підкреслює небезпеку, з якою можуть зіткнутися люди з подвійним громадянством у нинішніх політичних умовах.

Обмін в'язнями між РФ та країнами Заходу

Між Росією, США та країнами Європи 1 серпня провели масштабний обмін ув'язненими — найбільший, як пишуть закордонні ЗМІ, з часів Холодної війни.

Росія віддала ув'язнених за політичними статтями журналістів, письменників та правозахисників. Серед них Еван Гершкович, Пол Вілан, Алсу Курмашева, Володимир Кара-Мурза.

Натомість західні країни передали обвинувачених у шпигунстві та у зборі даних для російської розвідки, зокрема Вадима Красікова, засудженого до довічного терміну в Німеччині. Суспільне детальніше розповідає про Красікова у матеріалі.

Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у рамках обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США.

На початок