У Росії ще близько 1300 політв'язнів — журналістка The Insider про обмін 1 серпня

У Росії ще близько 1300 політв'язнів — журналістка The Insider про обмін 1 серпня

Ексклюзивно
У Росії ще близько 1300 політв'язнів — журналістка The Insider Марфа Смірнова
Еван Гершкович повернувся в США, його вітають родичі і президент Джо Байден, аеропорт округу Принс-Джордж, штат Меріленд, США, 1 серпня 2024 року. REUTERS/Kevin Mohatt

Журналістка видання The Insider і подруга Евана Гершковича Марфа Смірнова сказала, що в Росії сидять ще приблизно 1300 політв'язнів. Вона назвала обмін в'язнями 1 серпня між РФ та США і Німеччиною "обміном імені Олексія Навального".

Про це Смірнова розповіла в коментарі журналістці Суспільного.

Смірнова — подруга журналіста Wall Street Journal Евана Гершковича. Вона каже, що зранку 1 серпня в редакції обговорювали підготовку до обміну. The Insider одним із перших медіа опублікував список, кого на кого обміняють, але Марфа зазначила, що на цю публікацію в них було ембаргоУмова, за якою інформація або новини, які надаються для медіа від джерела, не мають бути опубліковані до певного зазначеного часу. Журналісти боялися нашкодити процесу. І до останнього не вірили, що обмін таки станеться.

"Нарешті щось взагалі добре сталося в Росії. Звичайно, не треба дякувати Володимиру Путіну. Я знаю, що це заслуга багатьох людей у ​​європейських країнах, заслуга США, безумовно, заслуга Христа Грозєва, який взагалі весь цей обмін вигадав і запустив цей процес. Ну і, звичайно, дякую Олексію Навальному, я згодна в цьому сенсі з його соратниками, що це обмін саме імені Олексія Навального. За ідеєю, повинні були міняти його, але щось пішло не так, і 16 лютого його вбили", — підкреслили Смірнова.

За словами журналістки, обмінний фонд у Кремля ще великий. За її даними, в Росії нині залишається близько 1300 політв'язнів. "Отже, щоправда, потенціал є. Можливо, це якийсь сигнал Путіна своїм", — додала медійниця.

З іншого боку, на думку Марфи Смірнової, це величезний привід для радості для людей, які зараз все ще живуть у Росії й не згодні з тим, що відбувається — з війною, яку веде Путін.

Персоналії обміну: Красіков та Гершкович у центрі

Марфа Смірнова прокоментувала окремі історії зі списків на обмін:

"Путін отримав одного Красікова (ФБСівець і кілер Вадим Красіков був важливим для Путіна, аби цей обмін відбувся — ред.), і якихось людей на гарнір чи десерт. Ну тобто ми взагалі нічого особливого про них не знаємо. Я не скажу, що це якісь гучні імена", — зауважила журналістка.

До прикладу, каже Смірнова, подружжя Дульцевих зі Словенії, які видавали себе за аргентинських журналістів, отримали термін в'язниці на 1,5 року й відсиділи його вже, поки тривав процес. Їх мали просто депортувати, наголошує Смірнова: "Навіщо їх було везти в межах цього обміну, абсолютно незрозуміло".

Щодо кейсу репортера WSJ Евана Гершковича, Смірнова каже, що його засудили в РФ спеціально під цей обмін. Про це свідчить те, що Гершковичу оголосили вирок дуже швидко й навіть не встигли етапувати до колонії. Стаття за шпигунство в Росії — дуже серйозна, для неї невластиві такі швидкі вироки, пояснила Смірнова.

Медійність тих чи інших персон відіграла роль в обміні, погоджується журналістка The Insider.

"Багато хто в ці дні запитує себе, чому ці 16 людей, чому не інші. Є ті, хто погано почувається, у кого такі ж проблеми зі здоров'ям, можливо, не такі серйозні, як у Володимира Кара-Мурзи, але вони є. Наприклад, Женя Беркович, у якого двоє удочерених дітей, Світлана ПетричукРежисерку Євгенію Беркович та драматургиню Світлану Петричук в РФ обвинувачують за нібито виправдання тероризму — за виставу "Фініст Ясний Сокіл" — про росіянок, які вийшли заміж за ісламістів та поїхали до Сирії... Безліч політв'язнів, яких би, напевно, ми всі хотіли також бачити у цих списках, але, я думаю, ось у цьому сенсі гласність і медійність якраз допомогла саме тим людям, яких звільнили".

Обмін в'язнями між РФ та країнами Заходу

Між Росією, США та країнами Європи 1 серпня провели масштабний обмін ув'язненими — найбільший, як пишуть закордонні ЗМІ, з часів Холодної війни.

Росія віддала ув'язнених за політичними статтями журналістів, письменників та правозахисників. Серед них Еван Гершкович, Пол Вілан, Алсу Курмашева, Володимир Кара-Мурза.

Натомість західні країни передали обвинувачених у шпигунстві та у зборі даних для російської розвідки, зокрема Вадима Красікова, засудженого до довічного терміну в Німеччині. Суспільне детальніше розповідає про Красікова у матеріалі.

Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у рамках обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США.

На початок