ХАМАС не братиме участь у переговорах щодо перемир'я у Газі — Reuters

ХАМАС не братиме участь у переговорах щодо перемир'я у Газі — Reuters

Дим після повітряної атаки Ізраїлю на Сектор Гази, 11 листопада 2023 року
Дим після повітряної атаки Ізраїлю на Сектор Гази, 11 листопада 2023 року. AP

Палестинське ісламістське угруповання ХАМАС заявило, що не братиме участі в новому раунді переговорів про припинення вогню в Секторі Гази, запланованому на 15 серпня у Катарі.

Про це повідомляє Reuters.

США заявили, що очікують, що непрямі переговори триватимуть, як і планувалося, у столиці Катару Досі в четвер, і що угода про припинення вогню все ще можлива.

Ізраїльський уряд заявив, що відправить делегацію на переговори в четвер, але ХАМАС зажадав дієвого плану реалізації пропозиції від США і їх союзників, яку воно вже прийняло, а не нових переговорів.

"ХАМАС прихильний до пропозиції, представленої йому 2 липня, яка базується на резолюції Ради Безпеки ООН і промові Байдена, і рух готовий негайно розпочати обговорення механізму її реалізації. Перехід до нових переговорів дозволяє окупації нав'язувати нові умови та використовувати лабіринт переговорів для проведення нових масових вбивств", — заявив високопоставлений представник ХАМАСу Самі Абу Зухрі в інтерв'ю Reuters.

Троє високопоставлених іранських чиновників заявили, що лише угода про припинення вогню в Газі утримає Іран від прямої помсти Ізраїлю за вбивство лідера ХАМАС Ісмаїла Ханії на його території минулого місяця.

Угода про припинення вогню має на меті припинити бойові дії в Газі і забезпечити звільнення ізраїльських заручників, утримуваних в анклаві, в обмін на багатьох палестинців, ув’язнених Ізраїлем, але дві сторони не можуть домовитися про послідовність дій та інші питання.

ХАМАС хоче укласти угоду про припинення війни та виведення ізраїльських військ із Гази як основну передумову для звільнення заручників.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху своєю чергою каже, що погодиться лише на паузу в боях, щоб дозволити повернутися додому якнайбільшій кількості заручників. Він неодноразово заявляв, що війна може закінчитися лише тоді, коли ХАМАС буде знищено.

Раніше стало відомо, лідери США Катару та Єгипту закликали Ізраїль і ХАМАС відновити переговори щодо угоди 15 серпня або в Досі, або в Каїрі.

Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом

31 травня Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за словами президента США, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.

План припинення вогню складається з трьох етапів:

  • Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
  • Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
  • Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.

23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".

Загострення конфлікту на Близькому Сході

У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.

1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.

Іран, який підтримує ХАМАС, а також організація "Хезболла" пообіцяли помститися за вбивство Ханії та атакувати Ізраїль.

На початок