Росія та Україна не мають наміру припиняти постачання трубопровідного газу до Європи, попри те, що поблизу газовимірювальної станції "Суджа" в Курській області Росії тривають бої.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.
Агентство зазначає, що внаслідок наступу ЗСУ у Курській області і через побоювання, що постачання будуть перервані, європейські ціни на газ зросли до найвищого рівня цього року.
Проте, як пише Bloomberg, обидві країни мають фінансовий стимул підтримувати потік палива. Для Києва транзит газу забезпечує кошти для його зруйнованої війною економіки — на суму близько 1 мільярда доларів у 2021 році, а для Росії Європа залишається одним із найбільших споживачів трубопровідного газу.
"Україна хоче, щоб її вважали надійним партнером Європи, сподіваючись, що трейдери регіону будуть більше використовувати її величезні газові сховища. І у неї є вагомі причини для захисту інфраструктури, оскільки трубопроводи, які не використовуються, можуть стати об’єктами військових атак або стати непридатними, і ремонт їх буде дорогим", — пише агентство.
Однак, за словами джерела, будь-яке випадкове пошкодження ключової інфраструктури на газовимірювальній станції може зупинити постачання.
Ще два співрозмовники агентства повідомили, що пункт перетину кордону перебуває під контролем українських військ після вторгнення.
Російський постачальник ПАТ "Газпром" не відповів на запити про коментарі. У Міненерго України від коментарів відмовилися.
"Ми маємо намір продовжувати надавати послуги з транспортування газу в рамках угоди", — йдеться в заяві НАК "Нафтогаз України". Йдеться про угоду щодо транзиту газу, яка закінчується в грудні.
Bloomberg зазначає, що тоді як більшість Європи шукала альтернативи російському трубопровідному газу після вторгнення в Україну, такі країни, як Австрія, Словаччина та Молдова, продовжують імпортувати постачання "Газпрому" через Україну.
"Газпром" продовжує надсилати газ до точки "Суджа" зі стабільними добовими потоками в діапазоні від 37 млн кубометрів до майже 40 млн кубометрів. Станом на вівторок 13 серпня російські потоки через Україну залишаться в межах норми, повідомляє агентство.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.