Жіночі команди з пошуковими собаками очищатимуть мінні поля в Україні. ЄС виділив на це 2 млн євро

Жіночі команди з пошуковими собаками очищатимуть мінні поля в Україні. ЄС виділив на це 2 млн євро

Жіночі команди з собаками очищатимуть мінні поля в Україні. ЄС виділив 2 млн євро
Попередження про мінну небезпеку, березень 2024 року. Суспільне Харків/Олександр Ставицький

Європейський Союз виділяє два мільйони євро на фінансування нової ініціативи з гуманітарного розмінування в Україні. У межах проєкту українських інструкторок з пошуковими собаками залучать для знешкодження наземних мін та боєприпасів по всій країні.

Про це повідомляє пресслужба представництва ЄС в Україні.

Проєкт фінансується завдяки гранту від Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії (FPI).

“16 бельгійських малінуа стануть першими мінно-пошуковими собаками, які будуть задіяні в Україні. Разом з вісьмома українськими жінками-інструкторами вони пройшли інтенсивну п'ятимісячну підготовку в Камбоджі перед поверненням в Україну”, — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що багато з інструкторок раніше вивчали кінологію в Сумському національному аграрному університеті. Під час курсу інструктора мінно-пошукової собаки вони також пройшли підготовку з ручного розмінування.

Одна з інструкторок — Каріна Бучма зі Львова — розповіла, що виросла з собаками і вивчала кінологію, тому ця робота їй ідеально підходить.

“Я пройшла навчання в Камбоджі і дуже вмотивована почати допомагати громадам в Україні з моїми новими навичками. Мені дуже приємно мати можливість зробити такий важливий внесок. Собаку, з якою я найчастіше працюю, звуть Тіна, і, звичайно, ми всі любимо наших собак і маємо з ними особливий зв'язок”, — розповіла інструкторка.

Проєкт реалізується спільно гуманітарними організаціями з розмінування APOPO, яка спеціалізується на тренуванні тварин для розмінування, та Mines Advisory Group (MAG).

Собаки будуть використовуватися на додачу до ручного та механізованого розмінування MAG на звільнених територіях України, зокрема у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях.

Зазначається, що команди собак допоможуть підвищити швидкість і точність, з якою MAG може виявляти забруднені ділянки, особливо в населених пунктах з густою рослинністю або складним рельєфом.

За певних умов команди технічного розмінування, використовуючи собак, здатні обстежити великі ділянки землі набагато швидше, ніж сапери, виявляючи вибухонебезпечні предмети і допомагаючи підтвердити безпеку ділянки. Коли кінологічні команди знаходять наземну міну або боєприпас, що не розірвався, демінери MAG отримують завдання знешкодити цей предмет.

Також повідомляється, що у найближчі місяці в APOPO буде набір та навчання нових інструкторів у зв'язку з розширенням діяльності програми.

Що таке APOPO

З 1997 року APOPO реагує на руйнівний вплив наземних мін на людей і території, розробляючи швидку, просту і економічно ефективну технологію розмінування, яку можна використовувати в рамках національних програм протимінної діяльності в країнах з низьким рівнем доходу. Ця гуманітарна організація тренує і використовує щурів і собак для виявлення вибухонебезпечних предметів у країнах, що постраждали від конфлікту.

APOPO, провідний світовий постачальник мінно-пошукових тварин, надає їх партнерським організаціям.

APOPO, в якій працює понад 450 людей у 10 країнах, працює над захистом громад від ризику наземних мін та інших пережитків війни, надаючи життєво важливу підтримку постраждалим від мін у цих громадах.

Що таке MAG

The Mines Advisory Group (MAG) – це міжнародна гуманітарна й адвокаційна організація, яка займається пошуком, вилученням та знищенням наземних мін, касетних боєприпасів та бомб, що не розірвалися, у місцях, що постраждали від конфлікту.

MAG також пропонує освітні програми, особливо для дітей, щоб люди могли жити, працювати і гратися якомога безпечніше доти, доки не буде розміновано територію.

Організація, в якій працює близько 6 000 людей у понад 30 країнах світу, також працює над зменшенням збройного насильства, інформуючи людей про ризики, пов'язані зі стрілецькою зброєю та легкими озброєннями, знищуючи та маркуючи зброю і допомагаючи органам влади безпечно зберігати зброю та боєприпаси.

З 1989 року MAG допомогла понад 20 мільйонам людей у 70 країнах світу відновити своє життя після війни. У 1997 році MAG розділила Нобелівську премію миру за свою роль у забороні протипіхотних мін.

Що відомо про розмінування територій України

У вересні 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що для повного розмінування України потрібно 37 мільярдів доларів і понад 10 тисяч саперів.У державі є тільки 3 тисячі фахівців. Партнери вже виділили 250 мільйонів доларів на розмінування.

У лютому 2024-го у ДСНС повідомляли, що в Україні потенційно замінованими залишаються 156 тисяч квадратних кілометрів.

На початку березня Мінекономіки України та компанія Palantir, яка спеціалізується на аналітиці великих даних, підписали угоду про партнерство для співпраці у гуманітарному розмінуванні територій. Зокрема документ передбачає розмінування України за допомогою технологій штучного інтелекту.

На початок