Хто в Україні судиться в ЄСПЛ та скільки це коштує державі. Пояснює експертка

Хто в Україні судиться в ЄСПЛ та скільки це коштує державі. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Хто в Україні судиться в ЄСПЛ та скільки це коштує державі. Пояснює експертка blic.rs

Україна опинилася у першій трійці країн за кількістю скарг, поданих проти неї до Європейського суду з прав людини. Про те, чому ми обігнали Італію, Румунію та Азербайджан, хто компенсує шкоду постраждалим і що не так з українською судовою системою в ефірі Українського радіо розповіла керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Так, станом на кінець жовтня 2020 року в ЄСПЛ знаходилося 61 250 заяв, з яких 10 100 було направлено проти нашої держави. Така статистика з’явилася на офіційному сайті суду.

Чому Україна опинилася серед лідерів зі скарг до ЄСПЛ

Це пояснюється кількома причинами. Перша — в Україні ще немає стабільних демократичних інститутів, які могли б самотужки забезпечити правосуддя тоді, коли порушені права того чи іншого українця. Європейський суд з прав людини стає судом останньої надії, до якого звертаються, коли всі можливості захистити себе в рамках національного законодавства вичерпуються. Паралельно треба враховувати, що у нас вже 7 років триває війна і кількість порушень у нас зросла в рази. Багато людей, які подаються до Європейського суду з прав людини у зв’язку з цими порушеннями, які трапляються в окупованому Криму, окупованому Донбасі чи в зоні бойових дій, вони ставлять відповідачем не тільки Російську Федерацію, а й паралельно нашу державу. Громадяни, які подають позов до двох держав, виходять з логіки, що Україна не змогла їх захистити попри те, що вони як громадяни сплачують податки своїй державі і вона відповідно мала такий обов’язок.

Основний спосіб компенсації — фінансовий, це те, що обирають більшість людей.

Про виконання рішень ЄСПЛ

Україна, на жаль, продовжує не виконувати цілий ряд прийнятих рішень, які перебувають на контролі Комітету міністрів Ради Європи. Основне, на що скаржаться українці, якщо не брати до уваги російсько-українську війну і всі порушення пов’язані з нею, це невиконання рішень суддів. Це залишається системною проблемою. Пілотні рішення Європейський суд з прав людини, це коли він бачить, що однотипні порушення є, він звертається до Комітету міністрів з проханням вплинути. В рішеннях ЄСПЛ, окрім індивідуальної компенсації, є дуже важливі загальні норми — це обов’язок держави змінити законодавство і практику, щоб подібні порушення більше не повторювалися.

Про судову систему України

Судова реформа — це процес, що триває. Те, що кількість скарг не зменшується, продовжують надходити звернення не лише по зрозумілих питаннях, де українська держава не має можливості захистити громадян, наприклад, йдеться про окуповані території, свідчить про те, що реформа не дає тих проміжних результатів, на які ми розраховуємо.

Чи встановлюються персональні винуватці

Європейський суд з прав людини не встановлює персональних винуватців. Він вважає, що винна держава. Там навіть справи так звучать: прізвище та ім’я постраждалого проти такої країни. Це обов’язок України, коли вона отримує загальні зауваження, розібратись хто винен у порушенні і через кого ми заплатимо кругленьку суму з наших податків з державного бюджету на відшкодування шкоди. На жаль, цього не робиться.

Скільки коштує Україні оплата компенсацій

Це кругленька сума, вона закладається в державному бюджеті. Зауважу, що за останні роки кількість звернень проти України значно зросла, адже у 2019 році скарг нарахували 8850, а за рік до того їх було лише 7200.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди