Ринок газу: які переваги і ризики має споживач – пояснює експерт

Ринок газу: які переваги і ризики має споживач – пояснює експерт

Ексклюзивно
Ринок газу: які переваги і ризики має споживач – пояснює експерт

З 2020 року в Україні запроваджено ринок газу. Тепер уряд не встановлює ціну на газ і не визначає постачальника для населення. Відповідно, кожен споживач може самостійно обирати собі газопостачальника.

Суспільне поцікавилося про нюанси цього підходу у рівненського експерта з питань житлово-комунального господарства Сергія Пінчука. З лютого 2018-го року він працює у Києві експертом Офісу підтримки і впровадження реформ при Мінрегіоні.

Після запровадження ринку газу в Україні в ліцензійному реєстрі регулятора з'явилося кілька сотень постачальників, – каже експерт. Кожен споживач може собі обрати одного з них відповідно до умов постачання і ціни.

Найбільшим ризиком для українців Сергій Пінчук називає відсутність гарантій від держави – як на ціну, так і на якість надання послуг. І може виникнути ситуація, коли постачальник газу не врахував свої бізнес-ризики, виявився недобросовісним або не впорався з інших причин.

Читайте також: Ціни на газ: експерт розповів, як змінити постачальника та платити менше

Ринок газу: які переваги і ризики має споживач – пояснює експертСуспільне

Сергій Пінчук

"Але ринковими механізмами передбачений захист для споживачів, є так званий "постачальник останньої надії". У випадку, якщо споживач втрачає постачальника з тих чи інших причин, він не залишається без газу. Йому обов'язково буде постачатися газ протягом двох місяців і цього часу достатньо для того, щоб знайти іншого постачальника. Найбільшим ризиком системи є те, що відсутня певна стабільність, яка була до цього часу", – розповів Сергій Пінчук.

Як споживач виграє від створення ринку газу: роз'яснення експерта Сергія ПінчукаСуспільне

При цьому він окреслив низку переваг нової системи. Наприклад, зараз постачальники пропонують різну ціну на газ, і різниця може сягати більше двох гривень за кубічний метр.

"Ви можете обирати найдешевшу пропозицію, чи ту, яка найвигідніша для вас в умовах платежів. Можете обирати компанію, яка має кращий сервіс: наприклад, ви хочете мати взаємовідносини тільки через смартфон з тим, хто розробив відповідний софт. Ви можете обирати різні пакети. Зараз постачання газу можна порівняти з послугами, які надають мобільні оператори. Ви можете вільно переходити від одного постачальника до іншого", – описує переваги експерт.

Перед тим, як запроваджувати ринок газу, "облгази" розділили на дві окремих компанії. Одна займається розподілом, тобто, обслуговуванням газових мереж, а друга – постачанням газу. Вони мають різні рахунки, а люди отримують дві платіжки.

Сергій Пінчук зазначив, що в більшості європейських країн споживачам надсилають одну платіжку, а постачальники самі розраховуються з обслуговуючими компаніями. Він очікує, що продовж кількох років стане зрозуміло, чи виявилася вдалою українська система. За оцінкою експерта, поки що вона працює.

"Тепер по-різному формується ціна за послугу. Якщо говоримо за постачання газу, то ви платите за ту послугу, яку спожили. Хтось 15 кубів, а хтось – 3, і залежно від цього платить. А за обслуговування мереж ви платите постійно сталу суму. Адже незалежно від того, скільки ви спожили газу, обсяг робіт по обслуговуванню є однаковим: профілактичні і ремонтні роботи треба проводити незалежно від того, як ви споживаєте газ", – пояснив Пінчук.

Як споживач виграє від створення ринку газу: роз'яснення експерта Сергія ПінчукаСуспільне

Восени ціна на газ почала зростати. Сергй Пінчук пояснює це так:

"На ціну газу впливають сезонні коливання і зовнішні ринки. Зараз вона підвищується об'єктивно, адже це відбувається на всіх енергетичних ринках. Це пов'язано, зокрема, з попитом. В Україні газ тепер – немов овочі, які залежно від сезону можуть змінювати ціну. В цьому є перевага ринку, адже ви можете обрати постачальника, який найкраще орієнтується в цінових коливаннях і згладжує їх для своїх споживачів, наприклад, закачуванням дешевого газу в газосховища."

Постачальники мають конкурувати за споживача і покращувати якість своїх послуг, вважає Сергій Пінчук. Адже від них залежатиме, чи будуть з ними далі співпрацювати, чи перейдуть до інших компаній. У підсумку на ринку виживатимуть успішніші і професійніші.

"Тобто, конкурентний ринок завжди стимулює до того, що покращується якість послуг і збалансовується ціна. І від цього може виграти споживач. Можливість вибору я завжди оцінюю позитивно. Вам не нав'язують того, хто надає послугу і за якою ціною. І це завжди на краще", – підсумував він.

Як змінити поставника газу: покрокова інструкція

Для того, щоб змінити поставника газу, необхідно:

 • Обрати нового постачальника газу та перевірити, чи компанія має право на постачання. Для цього слід зайти на сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг та вибрати розділ “Ліцензійний реєстр НКРЕП”. Після цього на комп’ютер завантажиться документ із повним переліком ліцензіатів. У списку треба буде знайти обраного постачальника та перевірити чинність ліцензії у графі “Статус ліцензії”;
 • Подати заяву-приєднання до обраного постачальника, що можна зробити як на сайті постачальника онлайн, так і надіславши йому скановану чи сфотографовану заяву на електронну скриньку.

До заяви слід додати наступні документи:

 • документи, якими посвідчується право власності чи право користування приміщенням;
 • паспорт, а також ідентифікаційний код споживача;
 • інші документи, які може вимагати постачальник (їхній перелік має бути визначений на сайті постачальника). Заяву також може подати й довірена особа власника приміщення, проте вона має мати довіреність, засвідчену належним чином.
 • Очікувати від нового постачальника повідомлення щодо дати, з якої почне постачатися природний газ. Для нової компанії відведений 20-денний термін, проте компанія може зреагувати й швидше;
 • Протягом шести тижнів отримати рахунок від попереднього постачальника газу, з яким треба розрахуватися протягом десяти днів з моменту отримання рахунку.

Що відомо

 • Згідно з міжнародними зобов’язаннями, з 1 січня 2020 року Україна перейшла на ринкове ціноутворення на газ для побутових споживачів в рамках ПСО.
 • З 1 травня 2020 року, в межах зобов'язань перед МВФ, Україна взяла на себе обов’язок повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам і забезпечити умови для конкуренції в цьому сегменті.
 • Відкриття ринку природного газу для побутових споживачів було заплановане на 1 травня 2020 року, але через впровадження карантину терміни перенесли на 1 липня.
 • З 1 липня 2020 року в Україні відкрито ринок газу відповідно до постанови Кабінету міністрів №303 від 24 квітня 2020 року.
 • У результаті проведеного у країні анбандлінгуЦе процес реорганізації великої корпорації з різноманітними активами, який призводить до відокремлення побічних функцій чи активів з метою посилення основної галузі діяльності., на ринку відбулось розділення: є компанії, які займаються доставкою газу і відповідають за труби, а є компанії, які газ продають і відповідають за його постачання клієнтові.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди