Єврокомісарка з правосуддя і гендерної рівності Віра Йоурова пропонує ввести кримінальну відповідальність за розпалювання ненависті щодо ЛГБТК + у законодавстві Європейського Союзу та забезпечити визнання одностатевих партнерств після рішень Угорщини та Польщі щодо заборони одностатевим парам всиновлювати дітей.
Як пише The Guardian, Йоурова заявила, що заходи двох європейських країн є проявом нових "тривожних тенденцій": Агентство ЄС з основних прав повідомило, що 43% ЛГБТ заявили, що почуваються дискримінованими у 2019 році, в порівнянні з 37% у 2012 році.
Пропозиції були оголошені у рамках першої в історії стратегії комісії із забезпечення рівності лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів, небінарних, інтерсекс і квір-людей.
У своїй заяві Йоурова послалася на напади на марші рівності, рух понад сотні польських муніципалітетів, які оголошують себе "зонами, вільними від ЛГБТ", і заяву президента Польщі Анджея Дуди, який заявив, що так звана "ідеологія ЛГБТ" є "більш руйнівною, ніж комуністична". Йоурова сказала, що комісія також стежила за подіями в Угорщині, де уряд прем'єра Віктора Орбана запропонував поправку до Конституції, яка гарантуватиме, що лише гетеросексуальні подружжя можуть всиновлювати дітей.
Читайте також: Дуда склав присягу президента Польщі. Частина депутатів вдягла маски з ЛГБТ символікою
Угорщина заявила, що ініціатива виправдана тим, що "нові сучасні ідеології у західному світі викликають сумніви в створенні чоловічої та жіночої статі, і ставлять під загрозу право дітей на здоровий розвиток". Йоурова раніше була чеською політичною діячкою і сказала, що такі твердження притаманні до "авторитарного сценарію і їм не місце в Європейському Союзі".
"Сімейне право знаходиться в компетенції держави-члена. Ми повністю його поважаємо. Однак, застосовуючи національне законодавство, держави-члени також повинні дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань у галузі прав людини і застосовувати закони ЄС", — сказала єврокомісарка.
У рамках своєї п'ятирічної стратегії комісія хоче розширити список злочинів ЄС, включивши в нього злочини на ґрунті ненависті, зокрема мотивовані гомофобією, і висунути закон про взаємне визнання батьківства серед транссексуалів. Нині лише 21 (з 27 країн) держава-член визнає ту чи іншу форму одностатевого партнерства, і лише 14 з них дозволяє усиновлення одностатевими парами, що створює проблеми для тих, хто переїжджає з однієї країни ЄС в іншу.
"Раптово ваша дитина припинить бути вашою дитиною, як тільки ви перетнете кордон. Це неприйнятно. Якщо хтось є батьком в одній країні, він є батьком у всіх країнах. Це не ідеологія. Справа не в тому, щоб бути чоловіком або жінкою. Це про любов", — сказала Йоурова.
Видання зазначає, що розширення списку злочинів ЄС і взаємне визнання батьківства потребують одноголосного голосування 27 країн-членів, що видається малоймовірним, враховуючи позицію нинішніх урядів Польщі та Угорщини. Єврокомісарка зазначила, що Брюссель буде пильнішим у забезпеченні того, щоб кошти ЄС не надавалися державним органам, які не поважають рівність своїх громадян.
Що відомо
- Раніше провладна угорська партія Fidez підготувала проєкт змін до Конституції, який заборонить одностатевим парам всиновлювати дітей. Проєкт змін також пропонує дозволяти самотнім людям всиновлювати дітей лише у випадку спеціального дозволу міністерства у справах сім'ї.
- В угорській конституції вже закріплена роль "християнської культури". Крім того, текст головного закону країни визначає інститут шлюбу як "союз між чоловіком та жінкою" та "основою сім'ї та виживання нації".
- Чинний уряд Угорщини на чолі з Віктором Орбаном відомий своєю "консервативною" позицією щодо "гендерних" питань та прав ЛГБТ-спільнот.
- Польща конституційно заборонила ЛГБТ-парам всиновлювати дітей.
- Президент Польщі Анджей Дуда у своїй передвиборчій промові заявив, що просування "ідеології" ЛГБТ є необільшовизмом.
- Виступаючи перед прихильниками Дуда сказав, що "батьки несуть відповідальність за статеве виховання своїх дітей", і "ніякі установи не можуть втручатися в те, як батьки виховують своїх дітей".