"Банкіри"-шахраї залишили жінку з Рівненщини без грошей. Як працює схема

"Банкіри"-шахраї залишили жінку з Рівненщини без грошей. Як працює схема

Важливо
"Банкіри"-шахраї залишили жінку з Рівненщини без грошей. Як працює схема
pixabay

На Рівненщині шахрай, який представився працівником банку, обманом змусив жінку віддати йому всі збереження. Випадок трапився в місті Дубно. У поліції розповіли, що потерпіла не просто сказала дані своєї картки, а зняла готівку та переказала суму на рахунок нібито банку.

Хто і як став жертвою

На гачок шахраїв попалась жінка, їй 60 років. На банківській картці вона мала 54 тисячі гривень збережень. За нинішнім курсом – це майже 2 тисячі доларів.

Пізніше поліції вона розповіла, що близько шостої вечора зі стаціонарного телефону на її мобільний надійшов дзвінок. Людина представилась службою безпеки банку та запитала, чи не знімала жінка нещодавно гроші зі своєї картки.

Коли власниця рахунку сказала, що жодних операцій не робила, "банкір" повідомив, що це означає, що хтось намагається вкрасти гроші і діяти треба негайно.

Як спрацювала схема

Шахрай сказав жінці, що треба зняти всі гроші з картки і перевести готівку на нібито резервний банківський рахунок. Дубенчанка почала виконувати всі інструкції.

У банкоматах Дубна вона зняла з картки 54 тисячі гривень, потому через термінал поповнила ними рахунок, який надав шахрай. При цьому псевдобанкір постійно казав жінці, що переказ не можна здійснювати у банку, бо там, мовляв, можуть бути причетні до шахрайських схем працівники.

Після того, як перерахувала гроші, додзвонювач сказав жінці підійти у відділення банку для консультацій. Уже там вона зрозуміла, що її ошукали.

Поліція відкрила кримінальне провадження і вктре звертається до громадян із проханням не реагувати на двінки від нібито банкірів, які наполягають на фінансових операціях по телефону.

Що каже психологія

Аферисти винахідливі та постійно придумують нові схеми обману і є певний алгоритм, за яким вони це роблять, – розповідає психологиня Катерина Габрієль. Якщо тридцятирічні і сорокарічні люди мислять критично, то старшому поколінню складніше "увімкнути критику". Фахівчиня пояснює це впливом тоталітарного режиму на їхню свідомість.

"Хтось подзвонив чи прийшов й сказав – це потрібно раптово довіряти і щось робити. В стресових ситуаціях спрацьовує не критичне мислення, а допінг-стратегії, які нас багато разів підряд виручали: підкоряйся, пристосовуйся, влаштовуй безпеку. Часом люди кажуть: "Чого ж я не подумав – можна було б зробити інакше". Але він і не зміг би зробити інакше. Тому що спрацювала автоматична реакція", – пояснює Катерина Габрієль.

Щоб не стати жертвою шахраїв, вона радить виробити певний алгоритм дій під час дзвінка чи візиту незнайомців. Стареньким батькам інструкцію варто написати на папері. Адже у стресових ситуаціях спрацьовує емоційна частина мозку, яка відповідає за виживання й контроль близьких, – акцентує психологиня.

"Зателефонували і сказали, що син потрапив у біду, і людина: "О, Боже! Несу гроші з пенсії, щоб врятувати сина!". Адже шахраї б'ють у найболючішу точку. І добре, якщо син або донька напишуть алгоритм – чого не можна робити, якщо до тебе дзвонять чи приходять незнайомці", – каже експертка.

Такі дії потрібно завчити до автоматизму. Найголовніше – пам'ятати, що з вами все гаразд. Найперше потрібно запитати, чому до вас прийшли чи телефонують. По-друге, попросити, щоб вам показали документи

"Якщо вами починають маніпулювати – викликайте поліцію. Зазвичай після слів: "Я викликаю поліцію!" шахраї тікають", – зазначає Катерина Габрієль.

Що відомо

  • В інтерв'ю Суспільному заступниця міністра юстиції Олена Висоцька, яка курує напрямок пенітенціарної системи, підтвердила, що частину телефонних шахрайств і справді здійснюють бандити з-за ґрат. Вона зазначила, що причиною цьому стає також недогляд чи потурання з боку персоналу, який не вслідковує або "не помічає" наявність телефонів у в'язнів. Одним із виходів, який у перспективі спробують впровадити – це блокування мобільного сигналу із місць несвободи.
  • 5 жовтня у Рівному чоловік, який представився працівником газової служби, виніс з квартири пенсіонерки 10 тисяч гривень. Це був худорлявий чоловік зростом 180 сантиметрів, з русявим волоссям, одягнений у чорну шкіряну куртку.
  • Під час карантину у Рівному кілька разів ошукали пенсіонерів, шахраї представлялись працівниками медзакладів, були у масках та заходили до квартир під приводом профілактики коронавірусу.
  • У червні 81-річна пенсіонерка з рівненського району позбулась майже 25 тисяч гривень. У поліції підозрюють у вчинені крадіжки двох жінок ромської національності, які зайшли до оселі під приводом попити води.
На початок